Обединението на двете основни училища  „Душо Хаджидеков” и „Георги Бенковски” ще гласуват общинските съветници на идващата сесия другата седмица.  След гласуването двете школа ще се обединят под името  – ОУ „Душо Хаджидеков”.  Така от едно от най-предпочитаните основни училища в Пловдив ще има на разположение още една сграда, тъй като постоянно изпитва трудности с намирането на нови помещения. От друга страна в ОУ „Георги Бенковски” има най-малко ученици от всички школа в Пловдив, а издръжката му от месец на месец става все по-трудна. Двете сгради се намират относително близко, което спомага за обединението на училищата, е записано в проекторешението на местния парламент.

„Имаме едно училище, в което учат само 126 деца, а всяка година техният брой намалява. От друга страна имаме 700 деца, които се обучават в ОУ „Душо Хаджидеков, където образователният процес е на много добро ниво. Идеята е и качеството и нивото на образование и в двете училища да се вдигне”, обясни ресорният зам.-кмет Стефан Стоянов. Той поясни, че с промените ще се пристъпи към едносменен режим на обучение, а всички добри практики плюс преподавателският състав ще си остане същият.

Реално в момента „Георги Бенковски” е в изключително тежко финансово състояние заради малкият брой ученици и делегираните бюджети. Там дори не могат да правят рутинните ремонти по сградата.  Директорът на училището Виктория Теленчева постоянно се опитва да съкрати  разходите за издръжката, но с малкия бюджет, с който разполага, трудно  успява да покрива нуждите на учебното заведение.

Въпреки това  училището е санирано по европейска програма, има нови санитарни възли, компютърни зали и подобрения. Същевременно дворът на школото е един от най-големите в Пловдив. Училището в Съдийския квартал разполага с 12 класни стаи и 9 кабинета.

От друга страна  „Душо Хаджидеков” е изключително предпочитано училище, със стабилен бюджет заради големият брой ученици. Там обаче класните стаи не достигат. 700-те ученика се обучават в 18 класни стаи и 3 кабинета. От тях 7 са извън сградата на училището. В 7-те групи има 166 ученици,  между 1-ви и 3-ти клас.   Деца от началните класове   се обучават в помещения под блоковете, а междучасията те буквално стоят на улицата. Заради малкия сграден фонд целодневното обучение не е възможно, тъй като има двусменен режим на учениците.

Сред вариантите е в едната сграда да се помещават учениците от 1-ви до 4-ти клас, а по-горните класове да са в другата сграда. Все още не е ясно кои ученици къде ще се обучават, но вероятно малките класове ще отидат в сградата на „ОУ Георги Бенковски”.

Част от родителите на децата, които учат в „Душо Хаджидеков” се притесняват, че с пращането на децата в другата сграда нивото на обучението ще спадне, други пък са недоволни, че школото ще бъде далече от сегашното му местоположение.

„Няма поводи за притеснение. Децата, които сега си обучават в „Душо Хаджидеков” ще продължат да получават същото образование, но ще бъдат в много по-добри помещения”, заяви Стоянов.

С реформата единствено ще бъде съкратено едно директорско място, това на ОУ „Георги Бенковски”.  Целият педагогически и обслужващ персонал ще се запази и двете училища.През септември ще се проведе и конкурс за нов директор на „Душо Хаджидеков”, тъй като сегашният Георги Стефанов предстои да се  пенсионира. 

Директорът на регионалният инспекторат по образование Иванка Киркова  заяви, че ще коментира случая , след като мине решението на Общинският съвет.

Очаква се още през новата учебна година двете сгради вече да се под шапката на „Душо Хаджидеков” и да се въведе новият режим на обучение на пловдивските деца.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg