Някои смятат Facebook за голяма глупост, а други - за бижуто на социалната комуникация в интернет. Сиромахов беше писал за това и аз му отговорих с моята гледна точка. Независимо кой е прав, ако сте се спрели на тази статия, значи има голям шанс да прекарвате време там и да споделяте новини, снимки и съобщения с приятелите си.
Важно е обаче да се знае как трябва да се предпазим. Когато вървите по улицата не казвате на всеки срещнат от къде сте, как е телефонът ви и не показвате пиянски снимки от студентските години, нали? Facebook е нещо подобно - улица, на която всеки може да види всичко за всеки. Това е големия му плюс и големия му недостатък. Следвайки обаче следващите 10+1 прости инструкции, вие ще може да се защитите от набези и навлеци без да загубите от плюсовете на мрежата.
0. Език на страницата и общи настройки
Започваме със смяна на езика. Това не е точно правило, а по-скоро уточнение. Може би не знаете, но като превъртите страницата на Facebook надолу, ще откриете най-накрая вляво бутон за смяна на езика. Може да го смените по всяко време, като аз съм оставил моя на Български. Всички примери от сега нататък ще са на родния ни език. Ако предпочитате да ви остане фейса на английски, може временно да смените езика, докато следвате тези инструкции.
Всички настройки ще откриете в бутона „Настройки„, който е горе вдясно до „Търсене„. До повечето типове информация, която може да споделите - дата на раждане, снимки, публикации, право за коментиране и прочие, има бутон за права. Като го натиснете излиза изборът, който виждате вдясно. С него може да дадете права на всички, приятели и мрежи, приятели на приятели и само вашите приятели. Възможно е също така да изберете отделни групи, които да упълномощите. Повече за групите прочетете в точка 10.
1. Как да не пишат на стената ми?
Това е най-големият проблем във Facebook. Дори да добавяме само близките си приятели, все някои от тях ще се окаже без работа и ще започне да пуска глупости на стената ви. В повечето случаи това не е нарочно - достатъчно е да направи някой тест, да провери резултата си и той автоматично ще изпрати спам съобщения на всичките му приятели.
За да спрете изцяло това някой да ви публикува нещо на стената, трябва да отидете в „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Информация за профила". Там има списък с опции като на третия ред отдолу нагоре има тикче, което се казва „Позволяване на приятели да пишат на моята Стена". Изключвате го и всичко ще е наред. Последната опция пък в за „Коментари на публикации" или кой може да коментира на публикациите (връзки, клипове, съобщения) в профила ви. Това е полезно, ако има хора, които ви притесняват. Преди нея е „Коментари от приятели„, където може да скриете частни дискусии от останалия свят.
2. Как да не виждат, че сме скъсали?
Тук обобщавам друг често срещан проблем. Когато стане промяна на статуса на връзката (примерно от „сложно е" в „необвързан" или обратното) последват доста коментари, някои от които неприятни. Докато в известен смисъл защитата на тази информация ви носи комфорт, скриването на семейното положение и връзки може да спести главоболия на роднините ви. Всъщност възможността за указване на роднинска връзка между членове на Facebook е малко известна и може да се направи от настройките на профила.
За да скриете тази лична информация, отидете отново на „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Информация за профила". Там потърсете „Семейство и връзка" и дайте съответните права на хората или групите, които искате да ги виждат.
3. Как да не ме тагват на снимки?
Неприятно е ваши познати да качват излагащи ви снимки, но за жалост не можете са ги спрете (освен, ако лично не отидете до тях с бухалка). Това, което може да направите е да забраните да се вижда на кои снимки сте тагнати. Отворете „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Информация за профила" и намерете „Мои снимки и видео„. Там може да ограничите кой може да вижда снимките, на които сте тагнати. Препоръчвам да са само близки приятели (със списък).
4. Кой може да вижда албумите ми?
Подобно на тагнатите снимки, има вероятност да не искате всички да виждат албумите от отпуските или баровете. За целта може да ограничите достъпа до всеки отделен албум. Това става по същия начин, както и всички останали настройки - избирате от падащото меню за достъп всички, приятели или списък, който се изготвили. Тези настройки може да зададете при създаване на албума. След това ще ги намерите на „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Информация за профила" -> „Фотоалбуми", където може лесно да определите достъпа до всичките си албуми на една страница.
5. Как да скрия личните си данни?
Както ви казах по-рано, личните данни са важно нещо и все по-често се използват за дребни измами и дори кражба на самоличност. От друга страна е полезно да споделяте неща като контакти с приятелите си, в случай, че ги забравят. На мен ми се е случвало често. Затова може да ограничите достъпа до тази информация от „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Информация за профила", където в началото ще намерите няколко настройки за скриване на рожден ден, интереси, място на раждане и т.н. От „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Данни за контакт" пък може да скриете адреса, телефона и мейлите си.
6. Какво могат приятелите ми да издадат за мен?
Малко известен факт е, че приятелите ви всъщност могат да издават информация за вас неволно. Дори да ограничите достъпа на всичко само до приятелите си, ако някой от тях използва някой от онези тестове „колко си приличате", той реално дава достъп на приложението не само до своите данни и история, но и до тези на всички свои приятели. За да спрете това, отидете на „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Приложения и Уебсайтове" -> „Какво могат да споделят вашите приятели за вас" и отбележете видовете информация, до които трети лица ще имат достъп през приятелите ви. Аз съм отбелязал сайта си и образование/работа.
7. Как може да не ме намират във Facebook?
Представете си, че започвате нова работа и колегите ви веднага започнат да ви търсят в интернет и намират снимките, приятелите, данните и статиите, които харесвате. Това е само един от примерите защо може да не искате да ви намират в Google или дори във вътрешната търсачка на Facebook. Може да го направите от „Настройки" -> „Настройки за поверителност" -> „Търсене". Там има отметка за външни търсачки (Google, Yahoo, Bing и прочие) и познатия ни панел за даване на права за това кой може да ви намира във вътрешната. Препоръчвам ви да дадете това право на приятелите си, защото и други като мен намират търсенето във фейса за по-бързо отваряне на страници на познати.
8. Защо да не споделяме информация с приложения?
Във Facebook има много тестчета, игри, късметчета и т.н. Всички те са приложения, които изискват достъп до личните ви данни. Често това става точно преди да си видите „резултата" и е изискване. Още по често данните, които искат нямат нищо общо с нуждите на приложението. Има сериозни съмнения, че някои от тях събират тази информация и я препращат на трети лица. За да се защитите, забранете достъпа им до информацията си. Това става от „Настройки" -> „Настройки на приложенията". Там ще откриете падащ списък с различни филтри за приложения като „Последно използвани" и „Имащи достъп".
Може да ви отнеме известно време да махнете достъпа на всички приложения, които сте добавили, но си струва. За да махнете изцяло приложението, натиснете хикса в края на реда ми. На някой от тях няма „Х", защото те са системни приложения, като снимки, бележки, събития и прочие. Минете през всички филтри от падащия списък и махнете всичко, което не ви трябва или не знаете какво е.
9. Как да не пишат някакви програми на стената ми?
Отделям това като точка, защото е често задаван въпрос. Най-често, ваши приятели са дали достъп на някое приложение (примерно хороскоп) до стената ви. Може да го спрете като им забраните на самите тях да пишат (Точка 1.), да забраните на приложението да пише (Точка 8) или да забраните самото приложение. Последното става като натиснете на заглавието на новината на стената си, после на отворената страница намерите името на приложението и натиснете на него. Тогава трябва да ви се отвори страницата на самото приложение, където по принцип има фенове, коментари и информация. Там вие ще търсите „блокирай приложението", което се намира горе вляво точно под името.
10. Общи съвети и полезни навици
Първо, искам да ви посъветвам да създавате списъци с приятели. Това става от страницата ви с приятели, като на реда на всеки може да изберете в кой списък може да го добавите. Пак там може да създавате нови списъци. Това е полезно не само защото може да давате индивидуални права на списъците (групи от приятели), но и да следите какво са писали. На началната ви страница отляво има списъци от типа „Новини", „Снимки", „Промени в статуса" и прочие. Натиснете на „Още" и ще ви се появят всички списъци, които се направили. Тогава ще може да ги размествате с просто изтегляне с мишката на името по-нагоре. Всичко, което оставите над двойната черта ще се вижда всеки път като влезете. Натискайки на този списък ще виждате статуса, снимките и статиите само на определени хора. Това е много полезно, ако сте сравнително активни във фейса и имате няколко стотин добавени познати.
Друг съвет е да не давате права на тестчета и приложения. Често това не е нужно и има малък линк „Пропусни". Използвайте го. В доста случаи това, че не сте обърнали внимание и сте натиснали „Позволи" е подразнило поне петима от познатите ви. На мен ми се налагаше да трия тъпи коментари от стената си всеки ден докато сам не използвах гореизброените настройки.
Ако искате да ограничите достъп до някаква информация до минимум, защо просто не я махнете? Интересите ви за книги и филми най-вероятно вече са известни на приятелите ви. Аз примерно въвеждам само информацията, която искам да бъде намерена, като контактите си съм дал само за приятели. Не махайте изцяло стената си, защото иначе профилът ви във Facebook няма смисъл. Вместо това ограничете много писането на нея (Точка 1) и пускайте новини, които самите вие искате другите да видят.
За последната измама с фейсбук профили - ЧЕТЕТЕ ТУК
TNS.bg