Редица изследвания доказват, че жените са по-емоционални от мъжете и това е безспорен факт, независимо дали ни харесва или не. Въпреки че и жените, и мъжете изпитват едни и същи емоции със сходни честоти, и двата пола са наясно, че жените са по-емоционалните, пише Puls.bg.
Изключително важно е да се изучат емоциите, защото психологическото напрежение повишава нивата на стрес, а мозъка при жените работи по-различно от този на мъжете. При изследвания с ядрено-магнитен резонанс се наблюдават по-големи мозъчни структури, фронтални области и лимбични системи при жените. А лимбичната система изразява емоциите, фронталните - управляват цялата умствена дейност.
Няма спор, че жените изразяват емоциите си по-често, докато мъжете предпочитат да ги задържат в себе си. Емоционалната интелигентност обаче се влияе от много външни фактори, а не от генетиката. Жената чувства, разпознава и разбира емоциите и желанията в хората, с които контактува. Момичетата развиват уменията да разбират събеседниците си, да усетят болката и радостите им - това са качества, които се носят от съпругата и майката - докато момчетата наблягат на това да покажат мъжественост, сила и решителност. Този план може да ги накара да имат не добра комуникация, липса на настроение, да се чувстват безпокойни, потиснати и да не могат да обяснят какво точно изпитват, докато жените успяват да намерят по-лесен начин да се справят с напрежението и да проведат положителни разговори.
При жените вероятността да действат, разбират, изпадат под влиянието на емоциите и да базират изборите си на тяхна база е много по-голяма, което също носи своите рискове. Емоциите следва да се познават, анализират, приемат, но овладяват.
Важно правило е преди да се действа, за да се получи правилна реакция при дадена ситуация, е първо да се помисли и след това да се действа. Както емоционалното потискане, така и доминирането на емоции в изразяването не биха довели до положителни резултати.
Има разлика в двете фрази “Разочарован съм” и “Чувствам се разочарован”. Първата фраза ни дава знак, че емоциите са оправдани, докато втората фраза предполага, но не категорично, че се прави избор на това как се чувстваме.
Как може да контролираме емоциите си?
- Трябва да се наблюдава за спада и възхода на нашите емоции;
- Колко време продължават;
- Какво ги провокира;
- Щастие или тъга се изпитва по-често?
Емоциите може да се появяват рутинно. Например какви емоции надделяват след тежък, уморен и дълъг работен ден. Това би могло да помогне за контрола на емоциите и да усъвършенства контрола им. Понякога отричането на това, което изпитваме би могло да попречи на това да живеем живота си пълноценно.
Още от категорията
С шоколад или с мармалад: Тези меденки изчезват за секунди