За първи път жена оглави Европейската комисия - германката Урсула фон дер Лайен, а начело на Международния валутен борд се очаква да застане българката Кристалина Георгиева. Тази година кралица Елизабет ІІ отпразнува 66 години от качването си на трона…, но колко всъщност тежи короната?

Зависи от гледната точка. А гледката винаги ще е по-красива от върха. Точно затова изкачването си струва усилията, пише bestpractice.bg.

А тези, които накрая се любуват от високо на прекрасните панорами в ниското, са онези, които не са се отказали по пътя.

 „Да бъдеш силен е като да бъдеш дама. Ако трябва да обясняваш на хората, че си, значи не си.“

Маргарет Тачър

През последните 150 години изследователите разработват най-различни модели, посветени на това да обяснят ефективното лидерство.

Развива се теорията за “Великия човек” (great man) – популярно схващане до 30-те години на XX век, според което лидерските качества са вродени, а не придобити. Считало се е, че лидери като Александър Македонски, Наполеон Бонапарт, Джордж Вашингтон и др. са “велики хора”, защото са имали вродени способности да управляват и влияят.

Трябва да се отбележи, че първите изследвания на характерните черти на успешния лидер отразяват освен всичко друго и историческата епоха, в която са провеждани. Това са били времена, в които лидерите наистина са се раждали такива. 150 години назад във времето хората не са се издигали на различни лидерски позиции според своите способности и резултати (както е до голяма степен в наши дни), а са ги заемали, тъй като са имали привилегията да бъдат родени в съответните семейства и родове, позволяващи им след време да развиват политическа, военна или индустриална кариера.

По подобни причини жените не са имали шансове за развитие на своя лидерски потенциал.

„Не е ли сега идеалният момент да бъдеш жена?“  Може би ерата, в която живеем, е и тази, в която жените са достигнали по-високото ниво на приемане от когато и да било в историята. Великите жени лидери като Клеопатра, Екатерина Велика, Маргарет Тачър и много други са доказателство, че всеки момент е подходящ да си жена лидер.

 „Жената – лидер е по-асертивна, убедителна, има силна нагласа да довърши започнатото и е по-склонна да поема риск“.

Изводът е направен в резултат на съвременно изледване от конслултантската фирма CALIPER, Принстън, и публикувано през декември 2014 г. и свидетелства за естествения път в развитието на жената в лидерска кариера, в началото на което стои мотивацията и стремежът към баланс на лични и професионални цели.

Кои са ключовите качества на жените водачи? Според статия на британския вестник Telegraph, успешните дами споделят 6 личностни характеристики:

Те отстояват правата си, водейки се не от емоциите си, а от фактите;
Те са състрадателни, без да са излишно сантиментални;
Те са самоуверени – егото им е под контрол, но и трудно се засягат;
Те разбират, че е жизненоважно да се грижат за себе си. Енергията, която им е необходима, за да си вършат работата, идва от доброто умствено и физическо здраве;
Те умеят да се справят при огромни нива на стрес;
Те са упорити и целенасочени, без да са агресивни – в добрия смисъл на думата. Обикновено постигат своето.
Притежаващи тези 6 личностни характеристики, жените лидери са и често водени от своите убеждения. Предаността към традициите и семейството често се прокрадва от личния в професионалния им живот.

Успешните жени лидери често пренасят способността си да подхранват и поддържат лоялност, доверие, отдаденост и чест както в семейството, така и в работната среда. Умението за поддържане на усещането за семейство и традиции в света на бизнеса често носи победа.