Не очаквайте мигновени резултати. Нищо не става от днес за утре. Често хората се подлагат на хранителен режим за седмица, две, след което се отказват, тъй като не виждат особена промяна. Бъдете търпеливи и упорити. Не спирайте. Рано или късно резултатите ще са налице.

Според християнските вярвания на Рождество Христос идва на земята и носи със себе си частица от Небесното царство. Затова на елхата се поставят красиви украшения – като символ на отрупаното с плодове Райско дърво. Обикновено на върха на коледното дърво се поставя голяма звезда, която символизира пътеводната звезда, показала пътя на тримата мъдреци при раждането на Спасителя. Самата украса е въпрос на индивидуален вкус, но най-често се слагат ангелчета, топки в различни цветове, захарни пръчки и понякога свещички. Най-използваните и типични коледни цветове са червеният и златният.

Според други вярвания пък Германия е първата страна, в която елхата става коледно дръвче. Старите германци вярвали, че в нея живее духът на гората, който ги закриля, а по-късно вечнозеленият цвят на клоните се превърнал в символ на вечната вяра в Христос. От тях дошла и идеята елхата да се украсява с играчки, светлини и под нея да се оставят много подаръци.

За първи път у нас коледна елха се появява в края на XIX век в Царския дворец в София. Поводът обаче не е Коледа, а новогодишен празничен бал, организиран от княз Александър Батенберг.

В България обичаят да се декорира елха идва от Русия. Руснаците донасяли коледни дръвчета в по-големите градове на България по време на Руско-турската освободителна война. Така елхата станала една от най-популярните коледни и новогодишни символи в България. В СССР през 1920-те елхата е забранена като религиозна традиция и едва в 1936 г. е разрешена отново, но не като коледна, а като новогодишна традиция.

В Швеция елхата се украсява единствено от бащата, като до раздаването на подаръците никой друг няма правото да я вижда.

Интересен обичай имат виетнамците, които вместо елха, украсяват клоните на прасковата. А в страните от Латинска Америка, коледното дръвче е заменено с палмово, отрупано с памук.

Вече и в Япония празничната елха е популярна, макар че повечето японци не са християни. В Китай пък с интерес ходят на църква и слушат празничните коледни литургии в католическите храмове.