За всички е известно, че детето опознава света, подражавайки на възрастните. За да има впечатления и основа за игрите си, то трябва да общува с тях, да наблюдава действията им и да ги преповтаря в игрите си.
Родителите, които играят с децата си, изграждат близост, показват им различни игри от своето детство, развиват въображението чрез измисляне на нови сюжети и действия...Да, но дори да прекарвате по цял ден заедно с децата, няма как непрекъснато да сте ангажирани с техните игри - трябва да свършите нещо сами, да се погрижите за храната, за себе си.
Защо е важно за детето да играе само?
Развиване на самостоятелност - едно от изключително ценните качества, които всеки иска детето му да притежава. Овладяване на умения, постигане на целите в собствено темпо, естествено и без натиск.
Разгръщане на фантазията - играейки само, детето влиза в различни роли, измисля сюжети и герои. Ако вие сте неотменно до него, ако му подавате непрестанно идеи за игра, може да попречите на спонтанността и на пълното разгръщане на фантазията му.
Влизане във връзка с вътрешния си свят - когато детето играе само това е важна автотерапия. От психологическа гледна точка, детето канализира стреса, развива абстрактно мислене, поглежда навътре именно в самостоятелна игра. Това е момент на съзерцание, който е безценен за всеки етап от живота.
Децата са различни. Има такива, които от малки сякаш са си „самодостатъчни“ - те могат с часове да играят сами, да се забавляват прекрасно с играчките си и изобщо да не търсят компанията на възрастен. Обаче има и такива, които щом останат за кратко сами, веднага започват да мрънкат, да търсят компания и сякаш нищо не е способно да грабне вниманието им.
Защо някои деца не могат да играят сами?
За да се справите със ситуацията и да помогнете на детето да се научи да играе само, трябва да откриете каква е причината за безпокойството му. Може би то не се чувства комфортно когато ви изгуби от поглед, защото се страхува, че ще го изоставите. Това притеснение е характерно за децата между 2 и 4 годинки, които се осъзнават като отделни личности и едновременно се стремят към самостоятелност, но и се притесняват от отделянето на майка си. Ако периодът съвпада и с тръгването на детска градина, не се учудвайте, че малкото не ви оставя за секунда да излезете от стаята и непрекъснато ви моли да играете заедно. Преди всичко то трябва да се увери, че няма да го изоставите и да изчезнете. Уверенията ви, че сте наблизо, може би не са достатъчно достоверни. Опитайте се да откриете проблема и да го преодолеете с търпение и внимание. Едва след отстраняването му може да продължите с опитите да го научите само да измисля сюжети и действия за игрите си.
Как да помогнете на детето да развие самостоятелност в играта
Не стойте в непосредствена близост до детето, но и не „изчезвайте“ за дълго. Може да разговаряте докато се занимавате вие с вашата, а то с неговата работа. Ако видите, че му е трудно да се заиграе, поставете му задачи- вие ще подредите съдовете, а то ще подреди кула от кубчета. Предложението да нарисува кокошка с пиленца и петел с голям гребен ще има по-голям успех от нареждането „Играй си“. Не пропускайте да го похвалите за добре свършената работа. Чувайки, че прави нещата добре, детето ще има стимул да продължи, ще изгради увереност в себе си, а от там- добро самочувствие, доверие в собствените си възможности. две скорошни изследвания...
Подавайте в началото идеи, но го оставяйте да ги развива.
Не вие контролирате играта. Осигурете му възможност да развихри фантазията си. Купете му палаткакъщичка, в която да играе с играчките си и да развива различни сюжети. Тази палатка е изключително полезна за приучаването на самостоятелна игра, защото изолира детето от околния свят по един забавен начин и му помага да се почувства като господар на времето и пространството си. Ако нямате специална къщичка под ръка, може да използвате подръчни материали - също така забавно е да играе под масата, застлана с дълга покривка или да направите къщичка с помощта на два стола и одеяло. Предложете му да бъде доктор и да преглежда животни в своя кабинет или нещо друго, което да го заинтригува и го оставете. По някое време се поинтересувайте от случващото се, искайки разрешение да надникнете при неготака ще поласкаете самочувствието му на голям и самостоятелен, но и ще му дадете да разбере, че неговият свят е важен за вас.
Оставете детето да играе "глупаво". Ние имаме една представа за забава, децата - друга. Искаме да развиват умения и навици, моторика, а те искат да полудуват. "глупавите" на пръв поглед игри са най-любими, най-увличащи. Дайте му тази свобода и не прекъсвайте играта, защото смятате, че може да прави в този момент нещо "развиващо". Ако непрекъснато го назидавате, то ще изгуби желание и ще потърси удобството - телевизия или смарт устройствата.
Изборът на играчки е изключително важен. Според психолози, добрата играчка е тази, която не играе вместо детето, а му дава поле за самостоятелно измисляне на сюжени и режисиране на игрите. В тази връзка, всички писукащи, танцуващи или даващи нареждания електронни играчки са всичко друго, но не и развиващи самостоятелността. Много по-добър вариант са най-обикновените дървени кубчета, строител, пластелин или пъзел, съобразени с конкретната възраст. Те развиват в пъти по-добре изобретателското мислене у малките отколкото играчките с батерии. Дори обикновен кашон, кутия или друг, на пръв поглед непотребен предмет, би намерил прекрасно приложение в детските игри. От вас се иска само да разпалите първоначалната идея, след което да се оттеглите, оставяйки детето във вълшебния свят на фантазията му.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 26 ноември: Козирог- бъдете търпеливи, Рак- зарадвайте половинката си