Елица, внучката на Николай Хайтов, и правнучката му Деница изработват уникални мартеници и амулети, заредени с живата енергия на Родопите и вдъхновени от героите на автора на “Диви разкази”. Те може да се намерят само на едно място - на пл. “Акад. Николай Хайтов” в Асеновград.

Елица - кръстена на любимата гора на дядо си, е художник живописец, но е изкушена и от приложното изкуство. Преди 13 години, когато чака дете, не може да работи с бои, затова хваща жива вълна, предени нишки, чанове, бъклички, писани стомни, лъжички и започва да прави пана. После се ориентира към мартениците, в които също влага символиката на своя роден край - Смолян, и “вгражда” разказите на дядо си.

“С него бяхме много близки. Той ставаше рано - в 5 часа вече бяхме в гората. Наблюдаваше и броеше птичките, страхуваше се, че изчезват видове, говореше с дърветата, правехме път на мравките. Затова в моите пана, амулети и мартенички има дъбови листа, чанове, калинки, орфически елементи, черпя идеи и от местните легенди. Преподавам в кръжоци и карам моите ученици да работят не само с ръцете си, но и с въображението си. Имаме няколко изложби. В началото на април ще гостуваме във Франция”, разказва Елица.

13-годишната ѝ дъщеря Деница вече има първа награда от конкурс за оригинална мартеничка. Тя е изработила човечета от жива вълна, нахлупили калпаци - това са героите на нейния прадядо. Интересен е проектът, по който предстои да работи - “Хайтов - Димовски” - съчетание между чешитите на писателя и карикатурите на майстора на сатиричната рисунка.

Елица дарява част от своите авторски мартеници на училища и читалища, а събраните суми са за подпомагане на дейността им. Ако я видите в центъра на Асеновград, не отминавайте - бъдете сигурни, тук всичко е автентично, пипнато с цялата енергия на Хайтовия род, и носи късмет. Дори стативите, на които ни очакват мартениците, са от 100-годишно дърво от стари къщи от любимото село на дядо ѝ - Яврово. Цените? За лев-два ще имате нещо истинско, не китайско. 

TrafficNews.bg