Някои наши навици най-много вредят на качеството и продължителността на съня. Можем ли да поправим нещата?
Синята светлина от екраните
Светещите екрани на телевизора и компютъра въздейства стимулиращо на фоточувствителните клетки на очите. Чрез тях те подават към мозъка фалшив сигнал, че още е ден. В отговор мозъкът произвежда по-малко мелатонин – хормон, който подготвя организма за сън.
Другата опасност е свързана с продължителното „сърфиране” из социалните мрежи, което забавя часа на заспиване. Хората, които ползват мобилни телефони, снабдени с интернет, спят с един час по-малко от тези, които нямат такива телефони.
Алкохолът
Замисли се, преди да изпиеш още едно последно за вечерта питие. Алкохолът смущава фазите на съня. Привидно той улеснява заспиването, поне при тези, които обичайно срещат трудности да заспят. Но негативният ефект се проявява по-късно и се изразява в преждевременно прекъсване на фазата на дълбокия сън и накъсване на ритъма дълбок-лек сън, особено във втората част на нощта.
Алкохолът води също до главоболие, нощно изпотяване и хъркане – други фактори, които смущават нощната почивка.
Износеният матрак
Изследване на университета в Монпелие, Франция, сочи, че смяната на матрака на всеки десет години увеличава продължителността на нощния сън с 53 минути. Гръбначният стълб се поддържа по-стабилно и в правилна позиция, когато матракът е в добро състояние. Това пък позволява на мускулите да се отпуснат и сънят е по-отморяващ.
Следобедната почивка и късното ставане през уикенда
Биологичният часовник се поддържа във форма, като се ляга и става всеки ден в едни и същи часове. Особено важен е часът на ставане сутрин. Затова дългото излежаване в събота и неделя, с което привидно наваксваме недостига от сън, натрупан през седмицата, всъщност се отразява зле на биологичните ритми.
Само ако те обхваща сънливост през деня, следобедната почивка може да се окаже оздравителна. По принцип тя е предназначена за хора, които нямат проблеми с нощния сън. При безсъние следобеднта дрямка има негативно въздействие. Ако не можеш без нея, поне я ограничи до 20 минути.
Вечерният спорт
Редовното спортуване намалява симптомите на безпокойство и стрес, спасява от депресия, така че по този начин се отразява благоприятно на съня. Спортът регулира също вътрешния ни часовник. Въпросът е кога да се практикува. Интензивните физически усилия водят до леко повишение на телесната температура и на енергийното ниво на организма – това са фактори, които затрудняват заспиването. Затова вечерният спорт нарушава качеството на преходната фаза към съня, която трябва да протича в спокойна атмосфера.
Кафето, чаят и енергизиращите напитки
Хората, които трудно заспиват, трябва да избягват всякакви източници на кофеин 4 до 6 часа преди момента на лягането. Енергизиращите напитки съдържат кофеин, който се отделя бавно в кръвта. 4 до 6 часа след консумацията им количеството на кофеина намалява едва наполовина.
Някои лекарства
Съществуват лекарства, които действат тонизиращо на организма и по тази причина пречат на заспиването и на качеството на съня. Такива са амфетамините, кортикоидите и някои антидепресанти. Поговори с лекаря, който може да ти предпише други лекарства.
Тютюнът
Тютюнът, подобно на кофеина, действа възбуждащо и предизвиква микросъбуждания през нощта. Редовното тютюнопушене води до трудно заспиване и сутрешна сънливост. Още една сериозна причина да откажеш цигарите!
Източник: cosmopolitan.bg.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 21 януари: Овен- не прибързвайте с решенията, Телец- заемете се с нещо важно