Комуникацията може да бъде трудна, особено когато към стандартните модели за общуване се добавят: стари навици, културни ценности и поколенчески различия.
Общуването в източните култури е много различно. Известно е, че азиатците предпочитат тишината и хармонията пред всякакъв вид конфронтация. В силно емоционални моменти, азиатските семейства все още реагират по познат начин: с мълчание. Това мълчание е дълбоко вкоренено и понякога неразбираемо за човек, който не е отраснал в тази култура. То може да бъде както здравословно, така и вредно. В азиатската култура не е прието да говориш за проблемите си, нито да се консултираш с психолог. Колективистичната източна култура вярва, че хармонията в домакинството трябва да бъде приоритет. Това може да доведе до много невербални конфронтации. Мълчанието може да бъде наказание или своеобразна форма на контрол. Но може да бъде и начин за изразяване на признателност и обич. Азиатските семейства демонстрират любовта си с действия, не с думи.
Една от основните разлики между източните и западните култури е възприятието за себе си и обществото.
Докато западните култури наблягат на индивидуализма, фокусирайки се върху автономията, личните постижения и независимостта, източната култура отдава значение на колективизма, оценявайки нуждите на групата и общността пред индивида. Щедростта се поставя пред егоизма и хармонията пред конфликта. Разбирането на азиатските ценности на колективизма е необходимо за осъзнаване на стила на общуване на източните култури.
В стремежа си да запазят взаимоотношенията добри, азиатските култури често прилагат потискане, за да поддържат социалната хармония. Нуждите на групата имат предимство пред нуждите на индивида и общуването често е подчинено на това да се избегнат конфликти и всякакъв вид неудобство на всяка цена. Самоконтролът е високо ценен. Демонстрацията на силни вълнения не се приема добре.
Д-р Джени Уанг, психолог и основател на "АsiansForMentalhealth, казва, че споделянето и разбирането на собствените емоции ни прави по-добър член на общността. Човек не трябва да е фиксиран в себе си, но и не трябва да забравя емоционалните си нужди.
Д-р Уанг отбелязва, че е важно да се признае, че азиатската култура се модернизира. Остава обърната към благото на обществото, но придобива лек индивидуален нюанс.
Западната култура може да научи много от мълчанието на Изтока. В Азиатската култура мълчанието значи обмисляне и внимателното слушане. Това да се интересуваш от другия, не от себе си.
Неизказаното често се оказва съществено.