Историята е проследила наистина смущаващи действия на тирани, деспоти и диктатори.
Вижте кои са 10 от най-жестоките владетели в историята на човечеството:
Влад III (1428/31–1476/77)
Печално известен като Влад Цепеш, Влад III, владетел на княжество Влахия (днешна Румъния), имал склонност да намушква и набива на кол тези, които не харесва. Името и репутацията му вдъхновяват името на вампира граф Дракула.
Цин Ши Хуанг (259–210 пр.н.е.)
Основателят на династията Цин и първият император на обединен Китай, Цин Ши Хуанг имал навика да изпраща учени, с чиито идеи не бил съгласен. Той е известен с това, че е поръчал мавзолей, охраняван от фигури на войници от теракота в реален размер. След завършването му той наредил работниците да бъдат убити, за да запази тайната на гробницата.
Калигула (12–41)
Гай Цезар Август Германик, по-известен като Калигула, започва управлението си като благороден и умерен император. Въпреки това, след като почти умира от мистериозна болест, той се превръща в луд тиранин, известен с жестокост, садизъм, екстравагантност и сексуална перверзия.
Кралица Мери I (1516–1558)
Мери I става кралица на Англия през 1553 г. Нейният енергичен опит да преобърне английската Реформация и да възстанови католицизма води до изгарянето на стотици протестанти и други религиозни дисиденти на кладата, за което тя си печели зловещото прозвище „Кървавата Мери“.
Иван Грозни (1530–1584)
Първият цар на Русия, Иван IV, е бил склонен към параноя, ярост и епизодични изблици на умствена нестабилност. Смята се, че той е убил сина си и е набил бременната си снаха в пристъп на ярост. По време на продължително царуване на терор, когато той жестоко репресира руската аристокрация и по-късно атакува Новгород, той печели прозвището "Иван Грозни".
Оливър Кромуел (1599–1658)
Английският генерал и държавник Оливър Кромуел води кръглоглавите до победа над роялистите в Английската гражданска война и е един от подписалите смъртната заповед на крал Чарлз I през 1649 г. Той управлява Британските острови като лорд протектор, но е смятан за цареубиец военен диктатор от мнозина. Мерките, предприети от него срещу католиците, особено в Шотландия и Ирландия, граничат почти с геноцид.
Исмаил Енвер паша (1881–1922)
След като става министър на войната на Османската империя през 1914 г., Енвер паша носи частична отговорност за арменския геноцид, систематичното масово убийство и прогонване на етнически арменци, извършено в Турция, което води до смъртта на около 1,5 милиона души.
Йосиф Сталин (1878–1953)
Сталин поема ръководството на Съветския съюз след смъртта на Ленин през 1924 г. Той ръководи глада през 1932–1933 г., подбужда Голямата чистка, при която над милион са хвърлени в затвора и най-малко 700 000 екзекутирани между 1934 г. и 1939 г.
Адолф Хитлер (1889–1945)
Лидерът на нацистката партия Адолф Хитлер е отговорен за смъртта на милиони хора. Неговият яростен антисемитизъм и обсесивно преследване на арийско надмощие подхраниха убийството на около шест милиона евреи, заедно с други жертви на Холокоста. Хитлер е може би най-известният диктатор досега.
Николае Чаушеску (1918–1989)
Румънският комунистически политик и лидер Николае Чаушеску държеше железен юмрук над тоталитарното правителство, което контролираше масовото наблюдение, както и тежките репресии и нарушенията на човешките права в страната. През 70-те години режимът е смятан за най-репресивния в Източния блок.