Ако нямате против да обядвате сами по време на почивката в офиса, наслаждавате се на приятни вечери без нуждата от компания, тогава вероятно сте доста умни.
Това гласи проучване, оповестено на Световния икономически форум. Според резултатите от него високоинтелигентните хора са най-щастливи, когато са сами.
Изследователите са събрали информация от над 15 000 души на възраст 18-28 години, свързана с местоживеенето им, какво ги удовлетворява в живота им, каква е числеността на населението в района, в който живеят, и правят ли ги щастливи социалните контакти.
Резултатите показали, че докато хората по принцип не обичат тълпите, тези със средна интелигентност долавят повече негативните ефекти на пълчищата от хора. Тези, които са интелигентни, се наслаждават на компанията на други хора и са способни да се адаптират по-добре.
Високоинтелигентните хора обаче намират щастие в усамотението. Проучването гласи: по-умните хора се чувстват по-малко удовлетворени от живота, когато имат чести социални контакти с другите.
Много фактори могат да обяснят този извод. Може би се дължи на факта, че високоинтелигентните хора предпочитат да посвещават много време в името на осъществяването на конкретна цена.
Или пък те просто имат нужда от презареждане, подобно на интровертите, пише profit.bg. Каквато и да е причината, тя показва, че самотата не е задължително нещо тъжно. Ако имате нужда от още доказателства, ето няколко интересни факта:
Самотата позволява на мозъка да си почива и да се презарежда
Постоянното взаимодействие с други хора може да е истински изтощаващо, независимо дали е офлайн или онлайн. Когато сме сами, ние позволяваме на ума си да „плува от мисъл до мисъл“, да преработва случилото се и да стартира наново.
Самотата ни кара да бъдем по-креативни и самодостатъчни
Усамотението ни учи на независимост. Когато сте независими, не се паникьосвате в първия миг, в който се изправите пред предизвикателство. Това е така, тъй като сте развили способността да търсите творчески подход при решаването на проблеми. Имате повече ресурси на разположение.
Самотата ни дава време за интроспекция
Трудно е да мислите за себе си и какво се случва с живота ви, когато сте постоянно в компанията на други хора. Когато сте сами със себе си, можете да правите оценка на настоящото си положение, откривате собствения си глас и своята самоличност.
Самотата ни позволява да се оценим
Освен това укрепва идеята, че да си сам не означава да си самотен. Самотата ни позволява да се погледнем и в рамките на този процес откриваме, че сме доста добра компания на самите себе си. Така че, наслаждавайте се на тишината.
Още от категорията
С шоколад или с мармалад: Тези меденки изчезват за секунди