Стресът в ежедневието ни води до повишен риск от развитие на различни заболявания, но също така влияе и на хранителните ни навици. Често прибягваме до готови хранителни продукти и изделия, които съдържат високи количества сол. Това, от своя страна, може да е свързано както с повишен сърдечносъдов риск, така и с повишено задържане на течности и нарушен баланс на телесното тегло.

От друга страна, високата консумация на сол може да бъде свързана с повишени нива на стрес в ежедневието. Излишъкът от натрий в организма води до увеличаване на стресовите хормони. Това е показало проучване, проведено от Университета в Едимбург. Световната здравна организация - СЗО препоръчва на ден да се консумират по-малко от 5 грама сол, но по-голямата част от населението в световен мащаб консумира между 9 и 12 грама на ден, което е двойно количество. Прекомерната консумация на сол благоприятства развитието на хипертония, но също така увеличава риска от инфаркт, инсулт и съдова деменция.

Ефектът на солта върху сърдечносъдовото здраве е задълбочено проучен, но не е било установено влиянието на солта върху емоционалното здраве и поведението. Учените от Университета в Едимбург са проследили влиянието на прекомерната консумация на сол при лабораторни модели. Установено е, че солта не само е увеличавала секрецията на стресови хормони, но освен това значително е влошавала отговора към стресови ситуации в околната среда. Високата консумация на сол е свързана и с повишена активност на някои гени, които отговярат за синтезата на протеини в мозъка, които имат значение за отговора на организма спрямо стреса.

Определени са два типа стрес - положителен, който е свързан с отделяне на хормони, които подобряват мускулната, сърдечната и мозъчната дейност - това е така нареченият еустрес; докато негативният стрес - дистресът затруднява функциите на организма и е свързан с повишен риск от развитие на множество заболявания. Учените са установили, че прекомерната консумация на сол увеличава нивата на стресовите хормони без ясна причина за това. Солта променя начина, по който мозъкът се справя със стресовите ситуации и по този

Източник: Puls.bg