Свръхрядък лилаво-розов диамант ще бъде пуснат в продажба в Швейцария следващия месец. За 14,83-каратовия камък, наречен "Духът на розата" („The Spirit of the Rose”), се прогнозира, че може да надхвърли 38 милиона долара.
Името си придобива от руския балет "Le Spectre de la rose" от 1911 г. Бижуто е изрязано от още по-голям груб диамант, открит от миннодобивната компания Alrosa в североизточна Русия през 2017 г. С впечатляващото си първоначално тегло от 27,85 карата, находка се смята за най-големият розов кристал, намиран някога в страната.
Отнело година находката да се обработи, изреже и полира в сегашната ѝ овална форма. Тя ще бъде изложена в Хонконг, Сингапур и Тайпе, преди да пристигне в Женева за насрочения търг на 12 ноември тази година.
Според председателя на бижутерския отдел на аукционна къща „Sotheby”, Гари Шулер, рядкостта на диаманта е резултат от неговите впечатляващи размер и цвят.. Бижуто е класифицирано като „вътрешно безупречно“, символ на неговата яснота, с което принадлежи към рядка подгрупа диаманти, които съдържат малко или никакъв азот.
„Само 1% от всички розови диаманти са по-големи от 10 карата, а само 4% са класирани като луксозно редки видове и показват богат, жив цвят“, заяви Шулер в свое изявление . „Да имаме възможност да предложим толкова голям полиран розов диамант, с богатството на цвета и чистотата на „The Spirit of the Rose”, е наистина изключително.“
Що се отнася до паричната стойност, розовите диаманти поскъпват по-бързо от всеки друг цвят, според неправителствената организация „Fancy Color Research Foundation”, която установява, че цените са нараснали със 116% между 2010 и 2019 г.
През 2017 г. 59,60-каратов розов диамант, известен като „Розова Звезда”(Pink Star), се превърна в най-скъпото бижу, продавано някога на търг. Той е бил продаден за 71,2 милиона долара в Sotheby's в Хонг Конг. Предишният рекордьор, 24,78-каратовият Graff Pink с крайна цена от 46,16 млн. долара, е бил продаден в Женева през 2010г.
„Сега розовите камъни представляват пет от десетте най-ценни диаманта, продавани някога на търг”, слодели ръководителят на предстоящия търг Беноа Репелин. „Тези изключителни продажби, реализирани през последното десетилетие, са свидетелство за нарастващата оценка и осъзнаването на големия недостиг на тези природни богатства по света“, каза той в свое изявление.
Още от категорията
AI инструмент разпознава фалшиви новини с 99% точност