На 15 януари ракета носител Falcon 9 изстреля в космоса два частни модула за кацане на Луната - Blue Ghost на Firefly Aerospace и Resilience на ispace. Ако първият вече е кацнал успешно на Луната, вторият има различна траектория на полета и ще кацне на земния спътник едва в началото на юни, пише Спейс, цитиран от GlasNews

Японската компания ispace предостави нова информация за мисията Resilience и показа невероятни снимки на Луната и Земята, направени от лунния спускаем апарат по време на полета. Почти месец и половина беше неизвестна датата на изстрелването на модула Resilience в орбита около Луната и кацането му на нейната повърхност, но сега ispace обяви кога ще се случи това.

Според изявлението на компанията спускаемият модул Resilience трябва да започне да обикаля около Луната около 6 май и да кацне на нейната повърхност на 5 юни в Морето на студа. Въпреки че компанията заяви, че кацането може да се извърши между 6 и 8 юни и мястото за кацане все още може да се промени. Решението ще бъде взето през май.

„Ако условията се променят, има три алтернативни места за кацане, които се разглеждат с различни дати и часове за кацане“, се казва в изявление на компанията.

Resilience е вторият лунен апарат на ispace. Първият успешно влезе в орбита около Луната през март 2023 г., но се разби при опит за кацане на повърхността на земния спътник месец по-късно.

Снимка на Луната, направена от спускаемия модул Resilience / Снимка: space.com

Спускаемият модул Resilience отиде на Луната заедно с модула Blue Ghost, който успешно кацна на Луната месец и половина по-късно. Малко след като се приземи, Blue Ghost видя слънцето да изгрява на Луната.

Снимка на Земята, направена от спускаемия модул Resilience / Снимка: space.com

Така спускаемият апарат Firefly Aerospace става вторият частен спускаем апарат в историята, който успешно каца на спътника на Земята. Първо направи това устройство на компанията Intuitive Machines, която възнамерява да повтори успеха си с друг модул, наречен "Athena". Той влезе в орбита около Луната на 3 март и трябва да кацне на земната луна на 6 март.

Модулът Resilience има по-дълъг път на полета, така че ще се опита да кацне на Луната едва в началото на юни. Представители на компанията ispace съобщиха, че модулът е постигнал пет от 10-те етапа на мисията, планирани до момента. На 15 февруари модулът за кацане успешно прелетя покрай Луната, приближавайки се до нея на разстояние от 8400 км.

Компанията ispace вярва, че останалите пет етапа от мисията също ще бъдат завършени успешно и модулът Resilience, заедно с роувъра Tenacious, ще започнат научни изследвания. Марсоходът също така трябва да събира проби от лунна почва по договор между японската компания и НАСА.

„В сравнение с мисия 1, мисия 2 напредва толкова гладко, колкото може да се очаква от момента на изстрелване, което е доказателство, че специалистите по операцията на мисията са направили щателна подготовка. Чувствам, че опитът и знанията от предишната мисия са били използвани добре“, казва основателят и главен изпълнителен директор на ispace Такеши Хакамада.

Спускаемият модул носи и четири други научни и технологични полезни товара , включително инструмент, който следи нивата на радиация в дълбокия космос и експеримент, който ще се опита да отгледа водорасли - потенциален източник на храна за бъдещи заселници на Луната - на лунната повърхност.