Учените в САЩ и Великобритания вярват, че удари на мълнии може да са изиграли съществена роля за появата на живот на земята, пише SkyNews.
Има много научни дебати за това как животът се е появил от неживата материя преди 3,5 милиарда години, но общоприето е, че първите самовъзпроизвеждащи се молекули са се нуждаели от точен коктейл от критични съставки, за да се образуват. Една от тези съставки се нарича бионаличен или реактивен фосфор. Той е съществена част от ДНК, РНК и мазнините, които защитават клетъчните мембрани, но обикновено е заключен в неразтворими минерали.
Има изключение - минералът шрайберзит, който е силно реактивен и способен да образува органични молекули. Шрайберзитът се среща предимно в метеоритите, което преди това е накарало учените да вярват, че възникването на живота е свързано с метеорни въздействия.
Сега нови изследвания от университетите в Йейл в Америка и Лийдс в Западен Йоркшир предполагат, че удари от мълния може да са образували шрайберзит в стъклените минерали на определени богати на глина почви.
Чрез оценка на количеството шрайберзит, което може да се получи при всеки удар, и подходящата площ на сушата в ранната Земя, изследователите са изчислили, че ударите от мълнии представляват между 110 и 11 000 килограма фосфор годишно.
Макар и в много голям обхват, това е потенциално достатъчно, за да подхрани първите форми на живот на нашата планета. Също предполага определено количество фосфор, което да надвиши метеорните удари, според изследването, публикувано в списанието Nature Communications.
Правейки симулации на климата на ранната Земя, изследователите прогнозират, че тъй като метеорните удари са започнали да намаляват, след като Луната се е формирала, ударите на мълнии и фосфорът са ги надминали преди около 3,5 милиарда години. Това е и моментът, в който се измерва произхода на живота.