
Съвременното общество е изправено пред често срещан проблем на сутрешната сънливост, известен като инерция на съня, което затруднява прехода от състояние на покой към бодърстване, пише glasnews.bg. Учените предлагат просто, но ефективно решение - смяна на типа осветление в спалнята. Проучване установи, че умереното излагане на естествена сутрешна светлина 20 минути преди събуждане може да повиши бдителността и да намали сънливостта.
Сега учените са фокусирани върху намирането на по-ефективни методи, които да помогнат на хората да преминат плавно от сън към бодърстване, особено в епоха, когато повечето хора живеят на закрито с ограничен достъп до естествена светлина.
Като се има предвид, че биологичните часовници на хората са се развили в условия на естествена светлина, изследователите предположиха, че правилното време и контролирано излагане на естествена светлина може да подобри събуждането.
За да тества тази хипотеза, екипът проведе контролиран експеримент, симулиращ условията на типична спалня. В него участваха 19 студенти на възраст от 20 до 30 години, които прекараха три нощи в специално оборудвана лаборатория за сън.
По време на експеримента бяха тествани три условия на осветление. В първия (IA) участниците бяха изложени на естествена светлина за 20 минути преди планираното време за събуждане. Във втория (IB) на участниците беше осигурена естествена светлина от зори до събуждане, а в третия (CC) те не получиха светлина преди да се събудят. Всички респонденти са изпитали и трите условия на свой ред. Това, според експертите, е помогнало да се сведат до минимум пристрастията и влиянието на индивидуалните различия в организмите върху резултатите.
След като се събудят, учените измерват нивата на сънливост, бдителност и умора на участниците. Резултатите показват значително влияние на естествената светлина върху качеството на събуждането.
"Въпреки това се установи, че 20 минути експозиция преди събуждане е най-ефективна. Участниците в състояние IA показаха значително по-малко сънливост и реагираха по-бързо на тест за бдителност в сравнение с тези в състояние без светлина. Докато състоянието IB също така намалява субективната сънливост и повишава бдителността, неговата ефективност е по-ниска от тази на състоянието IA", обясняват експертите. Установено е също, че участниците в състояние IA са спали по-дълго през последните 90 минути преди да се събудят в сравнение с тези в състояние IB.
Изследователите посочиха съществуващите ограничения. Анкетираните бяха млади хора със стабилен режим на сън и типични студентски навици за късно лягане.
„Резултатите може да не са от значение за по-възрастните хора или тези, които страдат от нарушения на съня или имат различно ежедневие. Друга причина за предпазливостта е липсата на съобразяване с времето между храненията, което също може да е повлияло на резултатите“, отбелязват учените.