Учени откриха за първи път кехлибар в Антарктида, предаде ДПА. Това е най-южната находка в света на жълто-кафявия камък, направен от вкаменена смола, съобщиха от германския институт "Алфред Вегенер".
Кехлибарът е намерен в седиментно ядро, което изследователите извличат с устройство за сондиране от дъното на морето Амундсен по време на експедиция с ледоразбивача Polarstern през 2017 г., на дълбочина почти 1000 метра, отбелязва ДПА.
Екип, ръководен от института, базиран в северния германски пристанищен град Бремерхафен, и Техническият университет "Минна академия" във Фрайберг публикува съобщение за находката в списание Antarctic Science.
"Анализираните фрагменти от кехлибар дават възможност за пряк поглед върху условията на околната среда, които са преобладавали в западната част на Антарктида преди 90 милиона години", каза морският геолог Йохан Клагес.
"Много е вълнуващо да разберем, че в определен момент от историята си всичките седем континента са имали климатични условия, позволяващи оцеляването на дървета, произвеждащи смола", отбеляза той.
Откритият кехлибар не е голям и за анализите изследователите е трябвало да раздробят оригиналния материал на фрагменти с големина около един милиметър, преди от тях да бъде извлечен камъкът. Въпреки това могат да бъдат идентифицирани потенциални остатъци от дървесна кора, пише БТА.
Още от категорията
Лекарствата за диабет могат да лекуват алкохолизъм и пристрастяване към наркотици