Финландски учени неотдавна отвориха две бутилки бира, извадени от кораб, потънал в Балтийско море през XIX в, за да се опитат да възпроизведат напитките в тях, съобщи Лайв сайънс.
Макар и бирата да е вече с доста странен вкус - на прокиснало мляко, изгоряла гума и козе сирене, в нея са оцелели достатъчно съставки от оригинала, за да бъде определено каква е била първоначално.
Оказва се, че през XIX в. пенливата напитка не се е различавала на вкус съществено от днешната.
Мострите за изследването бяха извадени през 2010 г. от гмуркачи близо до Оландските острови. Те са били на кораб, потънал през 40-те години на 19-и век. Гмуркачите са извадили общо пет бутилки, но една се е счупила в лодката им.
Изтеклата течност се разпенила и някои от присъстващите се престрашили да я опитат. Те твърдят, че вкусът е бил на бира. Научното описание на миризмата при отваряне на бутилките е на екстракт от мая, диметилов сулфид (зеле), бакелит (ретропластмаса със странна миризма), изгорена гума, презряло козе сирене и сяра.
Тези странни нотки вероятно са се получили заради бактериите, развивали се в бутилките с десетилетия. Те са надделели над всякакви оригинални плодови, малцови или хмелови нюанси.
На цвят бирата е била "яркозлатистожълта, малко помътняла".
Възможно е течността да се е разредила до 30% с морска вода, така че вероятно е била по-силна от сегашното съдържание на алкохол от 2,8 до 3,2%.
Учените от финландския Технически изследователски център отбелязват, че бирата не е съхранявана при идеални условия, както и че няма данни за химическата ѝ стабилност за толкова дълъг период.
Химическият анализ показва, че двете бутилки са с различна бира. Едната е била с повече хмел и затова е по-горчива. Другата е с по-голямо от нормалното съдържание на фенилетанол, който вероятно ѝ е придавал вкус на роза.A
И в двете бутилки необичайно ниско е съдържанието на 3-метилбутил ацетат, който придава вкус на банан. Възможно е обаче концентрацията му да е паднала за толкова дълъг период.
TrafficNews.bg