Може би сте чували най-различни истории, как се е появила мартеницата и какво символизира. Но, традициите, както и ежедневието ни, се менят. Докато преди мартениците са се правили от естествени материали (вълна), то днес голяма част от тях са от изкуствен материал - пластмаса. Под това не се има предвид опаковката на мартеницата, както и мънистата по нея. Нишките, приличащи на естествена вълна, са от синтетичен материал - полиестер. Полиестерът е другото име на PET (Polyethylenterephthalat). Откъде ви е познато? Всички пластмасови бутилки и опаковки със знак за рециклиране -1.
Въпреки че много добре наподобява вълнена прежда, това всъщност е пластмаса, която се разпада и превръща в малки пластмасови нишки - микропластмаса, предупреждават от неправителствената организация "Lessplastik". Така сред природата попадат милиони трудно забележими пластмасови нишки. А колкото по-малки са частиците, толкова повече организми могат да ги погълнат и е по-лесно те да стане част от хранителната верига.
Със спазването на традициите "изхвърляме" сред природата милиони микропластмасови нишки. Тези нишки могат да попаднат във водата и в храната, която консумираме. Не ви призоваваме да не спазваме традициите. Напротив. Но, не е нужно да връзваме мартеници по дърветата, да ги хвърлим в някоя река или да ги сложим под камък само, за да си пожелаем желание и да бъдем здрави. Нека да си пожелаем чиста природа. Запазете мартениците си вкъщи. Така ще им се радвате, ползвате и подарявате и през следващите години.
Изпрати на приятел:
Акценти
Обраха пицария в центъра на Пловдив
15.01.25 19:03
21477
Решено: Сарафов остава главен прокурор за още 6 месеца
15.01.25 19:03
1004