По време на лятната си почивка израелски тийнейджъри откриха пътека от стотици златни монети, датирани от 1100 години.
Съкровището, поставено в глинен буркан, е открито при археологически изкоп в Явно в централен Израел, съобщи Израелската служба за антики (IAA) в понеделник.

Робърт Кул, експерт по монетите в ИАА, заяви, че те датират от края на ІХ век, когато регионът е бил под контрола на Ислямския абасидски халифат, династия, управлявала територия от съвременния Алжир до Афганистан. Монетите - общо 425 са направени от чисто 24-каратово злато и тежат 845 грама (1,86 паунда).

„С такава сума човек би могъл да си купи луксозна къща", казва Кул.

Тийнейджърите, които участвали в предвоенна национална служба, първоначално смятали, че са намерили няколко много тънки листа, заровени в буркан.

"Беше невероятно. Когато копаех земята, видях нещо, което приличаше на много тънки листа. Когато погледнах внимателно, видях, че става въпрос за златни монети. Беше наистина вълнуващо да намеря такова специално и древно съкровище." - казва в изявление Оз Коен, един от младежите, открили монетите.

Намирането на толкова голям кеш златни монети е изключително рядко, казват директорите на сайта за разкопки, тъй като златото често се стопява и използва повторно от по-късните цивилизации.

„Монетите, изработени от чисто злато, което не окислява във въздуха, бяха открити в отлично състояние, сякаш са погребани предния ден. Откритието им може да показва, че международната търговия се е осъществявала между жителите на района и отдалечените райони“, каза Лиат Надав- Жив и Ели Хадад от ИАА.

"Човекът, погребал това съкровище преди 1100 години, сигурно е очаквал да го извлече и дори е закрепил съда с пирон, за да не се движи. Можем само да гадаем какво му е попречило да се върне да събере това съкровище", добавиха те.

Колекцията от златни монети съдържа пълни златни динари, но и по-малки изрезки от златни монети. Една от резниците е изключително рядко парче, като показва фрагмент от византийския император Теофилос, който би бил сечен в съседната столица на империята Константинопол.

Кул каза, че фрагментът от християнски император, намерен в ислямска монета, говори за връзките между империите, както по време на война, така и на мир.

През 2016 г. турист намери златна монета на 2000 години, носеща лицето на римски император в източна Галилея. Монетата е толкова рядка, че е известно, че съществува само още един такъв пример, казаха тогава специалисти.

И през 2015 г. водолазите откриха пътека от близо 2000 златни монети в древното средиземноморско пристанище на Кесария, което изсъхна на дъното на морето в продължение на около 1000 години.