ръвта започва да се сгъстява, а мазнина започва да се натрува по стените на кръвоносните съдове още през 20-те ни години.
В днешно време консумацията на храни с наситени мазнини се увеличава, което може да доведе до болест на кръвоносната система още преди достигането на средна възраст.
Когато общият холестерол и триглицеридите нарастнат в кръвта, се случва хиперлипидемия, а когато „добрият“ холестерол (HDL) е нисък, се случва дислипидемия.
Ако кръвта и кръвоносните съдове не са „пречистени“ навреме, могат да се случат голям брой възпаления. Нужни са усилия чрез правилно хранене и упражнения за прочистване на кръвоносните съдове.
Абнормалната липидемия е състояние, при което метаболизмът на липидите е нетипичен. В резултат на това концентрацията на мазнини в кръвта нараства необикновено много, което води до сгъстяване на кръвта. Това е най-честата причина за сърдечно-съдови заболявания.
Прекомерната консумация на мазнини и въглехидрати през храната, пиенето на алкохол, пушенето, стресът и липсата на физическа активност са част от причинителите на дислипидемия.
Ако имате диабет, той много често е съпроводен от дислипидемия. Тогава неутралните мазнини са с високо съдържание, а добрият холестерол е с ниско, затова атеросклерозата е често срещана.
Още в началото на 20-те години мазнина започва да се натрупва по стените на артериалните кръвоносни съдове. Дислипидемията е един от рисковите фактори за атеросклерозата.
В 20-те и 30-те години холестеролът, който се акумулира в кръвоносните съдове, се деформира чрез оксидацията и причинява възпалителни реакции.
След навършването на 40 години артериите се стесняват, което води до болки в гърдите или перфиерна артериална болест. Ако кръвни съсиреци блокират изцяло някоя артерия, това може да доведе до инфаркт на миокардата или кръвоизлив в мозъка, съответно и до смърт.
Сериозни последствия като парализа и нарушения в говора също могат да последват.
За превенция и контрол на дислипидемията се препоръчва да намалите приема на наситени мастни киселини, които ги има в месото, пилешката кожа и маслото.
Препоръчва се да консумирате повече ненаситени мастни киселини, които ги има в храни като маслото от перила, сусамовото масло, зехтина и риби като скумрията и сайрата. Избягвайте яденето на инстантни храни, защото в тях има много трансмазнини.
Онази остра миризма в чесъна и лука идва от съставката алицин. Тя намалява опасността от натрупването на холестерол и запушване на кръвоносните съдове.
Кверцетинът в лука предотвратява уврежданията на кръвоносните съдове и намалява съдържанието на лошия холестерол (LDL).
Джинджеролът – лютата съставка на джинджифила, помага за намаляването на холестерола и за намаляването на неутралната мазнина, която се натрупва в кръвоносните съдове.
Ергостеролът в гъбите шийтаке намалява нивата на холестерол в кръвта. Лецитинът в бъбрековидния боб прочиства кръвта и пречи на натруването на мазнина по кръвоносните съдове. Фибрите в ябълките прочистват кръвта и помага за превенцията от инсулт.