Последният доклад на ООН гласи, че през последните 20 години се наблюдава драстично нарастване на природните бедствия в резултат на климатичната криза.

Въз основа на това ООН предупреждава, че светът ще се превърне в "необитаем ад" за милиони хора, ако властите не решат проблема.

Изследователите само посочват, че политическите и бизнес лидерите не са предприели значителни действия за смекчаване на последиците от изменението на климата. Според тях пандемията COVID-19, отнела над милион човешки живота в световен мащаб и заразила поне 37 милиона по целия свят, разкрива неуспеха на почти всички страни да спрат прилива на смърт и болести, въпреки многократните предупреждения от експерти.

Данните показват, че между 2000 и 2019 г. е имало 7 348 големи природни бедствия, включително земетресения, цунами и урагани, които отнеха 1,23 милиона живота и засегнаха 4,2 милиарда души, което доведе до глобални икономически загуби от 2,97 трилиона долара.

Както беше отбелязано, това е почти двойно повече от 4212 бедствия, регистрирани от 1980 до 1999 г.

По-голямата част от тези бедствия са свързани с климата и изследователите са регистрирали редица наводнения, бури, суши, горещи вълни, урагани и горски пожари през последните 20 години и са стигнали до извода, че те са се увеличили значително през този период.

Рязкото нарастване на тези бедствия е свързано с повишаване на глобалните температури, които според учените увеличават честотата на екстремни метеорологични явления.

„Объркващо е, че съзнателно продължаваме да сеем семената на собственото ни унищожение. Всъщност всичко е в начина, по който управляваме Земята, ако искаме да спасим тази планета от злините на бедността, по-нататъшната загуба на видове и биологичното разнообразие, експлозията на градския риск и най-лошите последици от глобалното затопляне“, заяви ООН.