Когато планирате баня, където е важен всеки сантиметър, не се колебайте да изберете второто между красота и практичност. Колкото и привлекателно да изглежда едно място, ако не е удобно, няма смисъл от него.
Ето кои са най-важните правила, които трябва да съобразите, проектирайки малка баня, пише Idei.bg.
Приоритет на функционалността
Мивката с пиедестал смята за класика, но плаващ модел/ конзола с просторен шкаф в малка баня е по-подходящ. Голяма лира за отопление може да служи и за закачане на кърпите и ще ви спести нуждата от куки и рафтове.
Вертикални решения
Не се страхувайте да разтегнете визуално тясната и малка баня: ефектът от високите тавани никога не е излишен. Възползвайте се от височината на стените до максимум, когато става въпрос за съхранението.
Техниката – само компактна
Времето, прекарано в търсене на малки по размер модели пералня, сушилня и бойлер ще се изплати - ще имате повече пространство, а банята като цяло ще стане по-удобна.
По-доброто съхранение - вградено или незабележимо
Ако нямате възможност за вградени шкафове или ниши, изберете шкафове, които са в тон с плочките.
Мебелите с прави ъгли – по – добре без тях
Квадратните тоалетни и мивки са красиви, но по – добре изберете такива със заоблени форми. Те са по - подходящи за компактните пространства.
Стъклен панел или завеса от плат? Вторият вариант е по-практичен
Въпреки че стъклените прегради са стилни, понякога завесата е по – доброто решение. По тях мръсотията не личи, а и ще ви струват доста по – малко.
Светлина - на няколко нива
Таванни лампи, лампи на стената, подово осветление, на рафта или около ваната - различните сценарии на осветление ще отклонят вниманието от скромните размери на стаята и ще направят банята просторна и светла.
Още от категорията
Колко часа сън ни е необходим според възрастта?