Крайбрежните води на Камерун са нападнати от три от най-опасните водни плевели в света, което се оказва екзистенциална заплаха за водните екосистеми и поминъка на крайречните общности. Плевелите се удвояват на всеки 10 дни.
Последният от тези плевели, Salvinia molesta, е свободно плаваща, зеленокафява сладководна папрат с разклонени хоризонтални стъбла. Тя вече е нападнала над 40% от езерото Оса, най-голямото естествено езеро, открито на брега на Камерун, от 2016 г. насам. Другите две, водна маруля и воден зюмбюл, са се появили много по-рано - съответно през 1949 и 1970 г., според Камерунския национален хербариум, център за събиране на растителни екземпляри. Като цъфтящо инвазивно водно растение, водният зюмбюл сега покрива 85% от река Фико и половината от басейна на река Вури. Многогодишното вечнозелено плаващо растение, известно като водна маруля, изглежда като петна по повърхностите на басейна на река Вури и долното течение на река Санага.
„Водната маруля удвоява биомасата си за малко повече от пет дни, утроява за 10 дни, умножава се за 20 дни и има оригинална биомаса, умножена по коефициент 9 за по-малко от един месец“, казва д-р Кенфак , учен в Камерун, работещ с Green Connection, местна природозащитна правителствена организация.
„Като плуващи плевели, те образуват плътна маса на повърхността на водата, нарушавайки водната флора и фауна отдолу и по този начин влияят неблагоприятно на водната екосистема. Това пречи на водния поток, риболова, плуването, разходките с лодка, водните спортове и навигацията“, добавя д-р Кенфак.
Всички тези инвазивни видове са местни в Югоизточна Бразилия и Северна Аржентина, но могат да бъдат разпръснати във водна система от вятъра при разпространението на спори, водни течения, наводнения и животни, както и чрез човешки дейности като транспорт с лодка или кану.
Неконтролираните промишлени дейности също благоприятстват разпространението на инвазивни плевели в крайбрежните води на Камерун. Ясно е още, че замърсяването поради човешки дейности благоприятства развитието на тези растения. Освен това къщите, построени без подходящи отходни системи допринасят за увеличаване на хранителните вещества в околната среда.
Д-р Камла Такукам Камла, основател на Африканската организация за опазване на морските бозайници (AMMCO), се съгласява, че лошото използване на земни ресурси предизвиква разпространението на инвазивни водни плевели в крайбрежните райони на Камерун, тъй като водните колони са обогатени с хранителни вещества.
„Две основни хранителни вещества, необходими за растежа на инвазивните плевели, са азотът и фосфорът, идващи от горната част на течението. Езерото Оса и река Санага, най-голямата река в Камерун, са свързани с 3 километров канал. След като тази река се замърси, езерото също се замърсява“, обяснява Камла.
Заплаха за поминъка на хората и защитените видове
Комплексът Lake Ossa, който съдържа три основни езера и над двадесет острова, се намира в Литорал, Камерун. През 1974 г. комплексът е определен за фаунистичен резерват и от 2018 г. служи като национален парк. Преди нашествието на Салвиния, риболовът е бил основният източник на препитание за над 80 процента от местното население според Глобалното водно партньорство.
Езерото също е било важно местообитание за много видове диви животни, включително ламантини, сладководни костенурки, крокодили, гущери, змии, водни птици и над 18 семейства риби.
„Водни плевели индиректно изчерпват разтворения кислород, като по този начин задушават и убиват местни риби и фитопланктон. С намаленото предлагане на риба, изхранването на хората, населяващи речните общности, където рибата е основният източник на протеини, е застрашено, което води до лошо здраве “, обяснява Кенфак.
Тези инвазивни видове могат бързо да се конкурират с местните видове и да доминират в екосистемата, като вследствие на това намаляват биологичното разнообразие чрез експоненциалното им разпространение, лишавайки в замяна местните видове от пространство, хранителни вещества и влага, добавя тя.
Това води до модификация на цялата структура и функциониране на екосистемите. Международният съюз за опазване на природата (IUCN) определи заплахата, причинена от Salvinia molesta за езерото Оса и неговата екосистема, като „спешен случай на опазване“.
Най-малко 400 са рибарите в езерото Оса – а рибата е основният източник на протеин за няколко хиляди души, които живеят около езерото.
„В миналото успях да печеля между 15 и 21 евро на ден от продажба на риба. Но днес едвам печеля по 6 евро на ден“, казва Дина Мари-Луиз, 51-годишна, която продава риба от 22 години.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 17 януари: Сложен ден за Везни, Близнаците да оценяват всеки миг от деня