След месеци на мистериозно изграждане, светът най-накрая зърна така рекламирания робот Optimus на Tesla . Илон Мъск с гордост представи прототип на работещия с изкуствен интелект Optimus Bot, който излезе на сцената и помаха на възторжена тълпа по време на събитието на фирмата за Деня на изкуствения интелект.

След това видео показва как изпълнява задачи като поливане на растения, пренасяне на кутии и повдигане на метални пръти в калифорнийския завод на Tesla. Мъск каза, че производителят на автомобили ще бъде готов да приеме поръчки за тези машини след три до пет години и че планът е те да бъдат на цена от $20 000 (£18 000).

Никога съзнателно не много рекламиран, магнатът настоя, че Tesla скоро ще въведе роботи в ежедневието ни и че Optimus може да генерира повече пари за Tesla, отколкото нейните електрически автомобили.

Засега тези роботи са проектирани да работят във фабрики и да поемат обикновени задачи, изпълнявани в момента от човешки работници. И все пак Мъск насърчи публиката да мисли широко за техния богат потенциал.

„Все още има много работа за усъвършенстване на Optimus и доказване“, каза Мъск. „Мисля, че Optimus ще бъде невероятен след пет или 10 години, като умопомрачителен.“

Ето защо това твърдение може да не е толкова странно, колкото звучи...

Доказан опит в недоказани области

Едно нещо, което Мъск има за себе си, е способността да изпълни няколко от плановете си за лунна снимка. Tesla доказа, че скептиците грешат многократно през годините, от разработването на функционираща, желана електрическа кола, Model S, до увеличаване на производството на своя по-достъпен Model 3.

Мъск също така намали цената на космическите полети, като представи ракети за многократна употреба чрез другата си компания, SpaceX, друг проект, който в началото предизвика значителни съмнения.

Всъщност той каза, че Optimus е създаден със същата философия зад автомобилите на Tesla, която е да се проектира с мисъл за производствената линия, за да се произвеждат големи обеми и ниски разходи.

Въпреки че хуманоидните роботи не са нищо ново, като производителите на автомобили Toyota и Honda пускаха свои собствени версии през годините, никой не е насочен към масовия пазар като този на Tesla.

 

Силата да мислиш мащабно

Най-важното разкритие тук не беше самият Optimus Bot, а фактът, че толкова много хора сега са развълнувани от предпоставката за напълно функциониращ робот спътник, който може да поеме обикновени ежедневни задачи на достъпна цена.

 

Освен генерирането на безплатна публичност, един от най-големите таланти на Мъск е способността да вдъхновява другите. Той не скриваше факта, че демонстрацията беше насочена към привличане на инженери с AI опит да работят в Tesla, вместо да демонстрира напълно работещ робот.

„Интересът към изграждането на такива системи е добре дошъл, защото участието на Tesla и Elon Musk в проблема привлича внимание, талант и ресурси към проблема, задвижвайки маховика на прогреса“, пише професорът по изкуствен интелект в Университета на Торонто Анимеш Гарг.

„Това усилие трябва да бъде похвалено с предпазлив оптимизъм от общността, тъй като компасът сочи в правилната посока и Илон носи със себе си масата инженери на Tesla, докато се разхождаме из джунглата на AI/Robotics“, добави той.

Ще бъде ли Optimus бъдещето – и това има ли значение?

Няколко конкурентни производители на автомобили, като Hyundai и Ford, също вече работят по свои собствени хуманоидни роботи, първият чрез придобиването на фирмата за роботика Boston Dynamics, а вторият чрез партньорството си с Agility Robotics. Това определено е претъпкано поле.

Честно казано, Optimus в момента изостава от някои от технологиите за роботи, идващи от места като Япония, където изследователи от университета в Киото наскоро показаха женски хуманоиден бот, който може да се смее реалистично.

Първоначалните реакции на експертите по роботика бяха критични. Изследователят Филип Пиекневски написа в Туитър, че събитието не е нищо повече от „куца роботизирана демонстрация“, в която Тесла се хвали, че е решил това, което другите в областта вече са решили преди години. Експертът по роботика Синтия Йеунг добави : „Нищо от това не е авангардно... Отидете на някои конференции по роботика @Tesla.“

Оуен Никълсън, главен изпълнителен директор на Slamcore, която е специализирана в пространствената интелигентност за роботи, споделя за няколко съмнения относно осъществимостта на новия Optimus Bot преди събитието на Tesla. „Може ли да се справи с много хора, движещи се около него? Може ли да върви назад, както и напред? Какво ще кажете за стая, в която никога не е бил? Ще успее ли роботът да разбере къде се намира и успешно да заобиколи нови препятствия – или просто ще спре?“

Както при всяка нова технология, това, което често има значение, не е дали дадена идея е най-модерна, а по-скоро дали може да бъде представена като масово предложение, което има икономически смисъл.

В това отношение Денис Хонг, директор на лабораторията по роботика и механизми на UCLA, написа в Туитър , че Tesla може просто да има каквото е необходимо. „Бих казал, че това е тяхната добра първа стъпка към нещо голямо – ако Tesla наистина се ангажира да вложи своите ресурси, време и усилия в това в дългосрочен план“, каза той. „Те имат страхотни инженери и с новоназначените таланти съм още по-развълнуван да видя какво ще могат да постигнат след това.“

Дали роботът Optimus някога ще види бял свят, разбира се, ще зависи от задачите, които може да изпълнява и колко струва. Въпреки това, неговата най-важна роля може да се окаже да действа като гръмоотвод за подновен интерес към роботите по целия свят.