Резките промени във времето крият риск от появата на различни вирусни заболявания, предупреждава председателят на Националната пациентска организация.
Температурните скокове са особено тревожни за хората с различни сърдечно-съдови заболявания, тъй като при тях всяка рязка промяна е съпроводена с допълнително натоварване на сърцето, обяснява за "Фокус" д-р Станимир Хасърджиев.
Хората не бива да се подлъгват по-топлото и слънчево време, а трябва да внимават и да се обличат с топли дрехи, съветва експертът.
По думите му дори и времето напоследък да изглежда пролетно, е възможно много бързо температурата да падне и човек по-лесно човек да настине.
Лекарят напомня, че през зимните месеци зеленчуците и плодовете са далеч по-малко и в сегашния период организмът започва да страда от липсата на витамини.
Той съветва ако вече има налични зеленчуци и плодове, хората да консумират повече от тях или да подхранят тялото си с допълнителни хранителни добавки.
Бургас е с много голям процент на алергични заболявания, заяви за агенцията пък д-р Росица Цонева, алерголог. Причините са голямата влажност и замърсяване на въздуха в морския град.
Като цяло броят на страдащите от алергии бургазлии непрекъснато се увеличава през последните десетилетия. Според проучвания по-често засегнатите са жителите на градското население.
От алергичните заболявания алергичният ринит е най-честото заболяване. Той представлява възпаление на носната лигавица, предизвикано от определен алерген. Характеризира се със секреция от носа, запушване, сърбеж в носа, кихане.
Някои от оплакванията се проявяват през цялата година, т.н. целогодишен алергичен ринит. Друга част се проявяват в определен сезон или т.нар. сезонни ринити.
"В момента навлизаме в т.нар. поленов сезон на алергичните ринити".
Повечето хора се оплакват от хрема, с воднист секрет, често и многократно кихане в сутрешните часове, запушен нос, който се дължи на оток на носната лигавица, сърбеж в носа и очите.
Много често при сезонния алергичен ринит се засягат и конюнктивите и се говори за риноконюнктивит. Също така той предизвиква и общи оплаквания като лесна уморяемост, раздразнителност , нарушено обоняние, кашлица в сутрешните часове", обяснява д-р Цонева.
Причините за появата на алергичния ринит са най-често алергени от битов характер, които се дължат на домашните кърлежи, на замърсяването на околната среда, на домашните любимци, плесените и полените.
Всяко четвърто дете страда от алергичен ринит, като обикновено той се съчетава и с бронхиална астма. Пикът е между 10 и 20-годишна възраст, но може да се срещне във всяка възраст, вкл. при кърмачетата.
TrafficNews.bg