Всеки прави своя избор за партньор и си мисли, че е завинаги. Но след няколко месеца нещата се променят и виждаш, че с човека, когото си обичал, изобщо не си подхождате. В крайна сметка, никой не е виновен, че хората сме различни. У нас има черти на характера и особености, които подлежат на промяна и възпитание, но има и физиология и биополе на човешкия организъм, има психогенни кодове и светоусещане, които е невъзможно да се променят.
Съществуват основни етапи на съвместимост:
Физическа съвместимост. Действа на животинско ниво. Искам – не искам, харесвам – не харесвам, чувствам – не чувствам. Вкус, цвят, мирис, допир, форми – подсъзнателни импулси на съответствията. „По дрехите посрещат“ - тези думи са от редицата на физическите съвместимости.
Психологическа съвместимост. Крие се в „дуализацията“ на психологическите типажи. Много внимание на този въпрос отделя науката соционика. С нейна помощ разбираме как да открием „дуала“ (допълващата ни половинка), от къде се получават конфликтни отношения, защо някои хора предизвикват неконтролируем гняв, компанията на други ни потиска, на трети ни плаши и т.н. За да се разбере съвместими ли сте психологично, е необходимо време.
Биологична съвместимост. Ако биологичните ритми и биологичният часовник на двамата не са съгласувани, те се чувстват некомфортно един с друг. Единият черпи енергия от другия. Как се проверява биологичната съвместимост? С вслушване в собствените усещания. На жизнените приоритети и принципи Формират се от възпитание, обкръжение, социален и материален статус. Ако приоритетите са прекалено различни, това води до непреодолими разногласия. Принцът и беднякът рядко ще намерят допирни точки.
Културно-интелектуална съвместимост. Доста коварно нещо, тъй като несъвпаденията водят до печални последствия. Мъжът, който чувства по ниското си интелектуално ниво, често се алкохолизира, наркоманизира или кривва от правия път, за да притъпи това чувство. Защото обществото погрешно е наложило мнението, че интелектът е твърдо мъжки прерогатив. А жената с по-ниска култура се превръща в скучна домакиня, невиждаща по-далече от тенджерата, и постепенно губи лицето си, половинката си – също.
Сексуална съвместимост. Разликата в сексуалния темперамент много често ни слага от различните страни на барикадата, защото природата диктува собствените си графики. И ако не се получава да се впишем в тях с партньора, страдаме. Дори да не изневеряваме и да не търсим удовлетворение настрани, от това не ни е по-леко.
Мъжете и жените на които секс в брака не им достига, свикват да се самозадоволяват. Уви, това не добавя точки за партньора, но напрежението в отношенията е с лихва. И раздразнителност, и болести, и вътрешно пречупване. Между другото, сексуалната несъвместимост се преодолява най-лесно и може би е единствената от изброените, която се поддава на корекция.
Емоционална съвместимост. Това е, което наричаме любов. Влюбените чувстват еднакво, мечтаят за едно и също, колкото и да са различни мъжкото и женското възприятие за света. Вярно, има и бракове по сметка, но те не могат да се нарекат изцяло хармонични, винаги при тях нещо куца.
Още от категорията
Дълбокият сън подобрява паметта ни