Сексът с роботи ще бъде ежедневие през 2050 година, дори ще бъде по - разпространен, отколкото с хора. Предсказанието е на британският футуролог и математик Йън Пиърсън, основател на компанията за футуристична технология, пазар и стратегии „Futurizon”, пише „Ел Мундо“.
Подобен сценарий предвиди наскоро и Дейвид Леви, експерт по изкуствен интелект и автор на „Любов и секс с роботи“ – той уверява, че скоро ще станем свидетели на усъвършенстването на „суровите” версии, вече заложени в „софистицирани роботи, които ще се използват за масова употреба”, цитира 24 часа.
И без да чакаме 2050 г., в Япония въпросът за секса с роботи е на преден план в работата по Pepper, популярния домашен хуманоид, които се продава от три месеца по магазините и може да „чете” човешките емоции. Производителят SoftBank кара клиентите му да подписват договор, с който се ангажират да „не осъществяват сексуален акт с робота”.
Действителността очевидно е все по-близка до фантастиката. В телевизионния сериал „Humans” физическият контакт между човек и машина е нещо обичайно. В „Ex Machina” роботът Ава прелъстява човек, за да избяга. В „Her” Хоакин Феникс се влюбва в операционната система на телефона си (с прелъстителния глас на Скарлет Йохансон).
Според Йън Пиарсън еволюцията към секса с роботи ще протече едва ли не естествено. Той смята, че през 2030 г. виртуалният 3D-секс ще бъде толкова разпространен, колкото днес е онлайн порното. През 2035 г. повечето от нас ще използват сексуални играчки, за да взаимодействат с виртуалната реалност. Малцина ще могат все още да си позволят лукса да разполагат със сексуални роботи у дома, но скоро и това ще стане – щом цените им спаднат, употребата им ще стане масова.
Пиърсън твърди, че през 2050 г. пазарът на всичко, свързано със секса, ще стане седем пъти по-голям от днес. И сексът с роботи ще бъде вероятно по - често практикуван, отколкото с хора.
Изследването на Futurizon бе осигурено отчасти от Bondara, една от водещите фирми за вибратори и сексуални играчки във Великобритания. Пиарсън, със солидните си познания по математика и теоретична физика и начело на отдела по футурология в телекомуникационната компания BT, реши да наруши и последното технологично табу.
„Много хора ще имат в началото резерви да поддържат сексуални връзки с робот – допуска Пиарсън – но с усъвършенстване на механичното поведение, изкуствения интелект и вида на машините, предубежденията ще отпаднат и хората ще започнат установяват емоционална връзка с роботите.”
Дейвид Леви предрича, че сливането човек-машина ще се превърне в „нещо положително за милиони хора, които нямат удовлетворителни връзки”.
„Сексуалните роботи – твърди той, – мотат да станат „благословия”, която ще помогне за облекчаване на редица проблеми – от самотата до педофилията”.
За антроположката Катлийн Ричардсън от Университета в Монтфор в Лейчестър обаче ние се намираме в навечерието на „ужасен кошмар”. Ричардсън, както и други експерти по етика на роботите, подеха кампания срещу сексуалните роботи и призоваха потенциалните им потребители да „се вслушат в съвестта си, преди да допринесат за развитието на една технология с непредвидими последици за реалния живот”.
Кампанията е насочена преди всичко срещу пускането на пазара в края на годината на True Companion, обявена като първата „сексуална кукла-робот”, непрекъснато възбудена и готова да говори или играе, да помага на хората да запълнят празнотата и да намерят щастието, без необходимостта да й се отвръща с човешко взаимоотношение.
TrafficNews.bg