Близо осемдесет жълти бариери на проекта Мойсей се издигнаха във Венеция миналия петък, действайки като дига. Системата премина първия си голям тест в събота, поддържайки историческия град сух. Бариерите са предназначени да удържат приливи с височини до три метра.
Италианският министър-председател Джузепе Конте написа във Фейсбук, че проектът за отводняване „Мойсей” защити Венеция в „много важен ден за града“. "Дъждът задейства механизма за преливаща вода", пише той. "Системата бе стартирана незабавно. За кратко време бариерите бяха повдигнати и рискът беше предотвратен". По-голямата част от града е останал сух, а емблематичният площад Сан Марко се отървал от много вода.
Името на проекта „Мойсей” (Mose) е препратка към библейската фигура, която, както се казва в Стария завет – „раздели на две водите на Червено море”. Но това е и италианската абревиатура за експериментални електромеханични модули.
Антинаводнителна система е в състояние да защити емблематичния град от над милиард долара щети. Проектът, който бил открит през 2003 г., трябвало да приключи до 2011 г. Той обаче бил потънал в корупция, пише чужда медия. През 2014 г., съобщи Associated Press, разследващите разкрили система от подкупи. Близо 6,5 милиарда долара били вложени в планирането и изграждането на системата срещу наводненията.
Подвижните бариери са прикрепени чрез панти към циментови блокове на морското дъно. След като опасността от наводняване приключи, морската вода се изпомпва в бариерите. Така тежестта им ги потапя обратно на дъното.
Въпреки пробното пускане в петък, проектът се очаква да заработи напълно през 2021 г.. Премиерът Джузепе Конте обаче бил обнадежден, че може да бъде готов още тази есен.
Миналия ноември Венеция претърпя най-тежкото наводнение от повече от 50 години насам. Водите нахлуха в базиликата "Сан Марко", изляха се в домове, хотели, магазини и ресторанти. Градските власти изчисляват, че общите щети наброяват повече от един милиард долара. Очаква се, благодарение на новата система, подобни сценарии да бъдат избегнати.
Въпреки надеждата, която проектът носи на Венеция, природозащитници се противопоставили на проекта, страхувайки се, че той ще наруши деликатната екология на лагуната. В петък някои от тях се качили на малки лодки в близост до полигона и развяли протестни знамена. Те споделят позицията, че тъй като нивото на морските води в света се повишава, подвижната бариерна система няма да издържи във времето. Адриатическо море в крайна сметка ще се повиши до степен, че водите ще бъдат по-високи от това, което бариерите са проектирани да задържат.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 29 ноември: напредък в кариерата за Стрелец, недоразумения в брака за Скорпион