Новите технологии водят до намаляване броя на ръководните позиции на пазара на труда и до 2028 година драстично ще намалеят шефските места, показват данни от изследване "Изграждане на система за прогнозиране на потребностите от работна сила с определени характеристики".
Последната пикова възможност за заемане на ръководен пост е през 2019 г., когато като ръководители у нас се очаква да работят близо 181 000 души. След тази година намалението е с 4 на сто, като в края на анализирания период заемащите ръководни позиции ще са малко над 174 000 - около 6 на сто от всички работни места в икономиката, сочат прогнозите.
Намалението на ръководителите през 2028 г. спрямо 2019 г. в абсолютно изражение е 6 700 души, показват анализите.
Вероятна причина за това може да бъде очакваното повишаване на икономическата ефективност, развитието и разпространението на информационните и комуникационните технологии и по-специално на електронните услуги, което ще доведе до намаляване на броя на ръководни кадри, коментираха за БТА експерти от социалното министерство, участвали в проучването.
Съгласно Националната класификация на професиите и длъжностите, в клас "Ръководители" се включват законодатели, висши представители и изпълнителни директори, административни ръководители и ръководители в търговски дружества, ръководители в производството и специализираните услуги, ръководители в
хотелиерството, търговията и други услуги.
До края на 2028 г. по-лесно ще си намират работа хората със средно образование, спрямо тези с висше.
В края на периода до 2028 г. броят на работните места ще достигне 2,051 млн., което спрямо 2014 г. е ръст от близо 83 000. В този период икономиката ни ще генерира най-много работни места за хора със средно образование - с дял от 70,21 на сто, докато за висшисти - бройката ще намалява спрямо ръста на завършилите тази образователна степен. Към 2019 г. 130 000 висшисти ще заемат работни места, изискващи по-ниско образователно равнище, сочат прогнозите.
Според експертите резултатите от модела за прогнозиране все пак потвърждават, че университетската диплома е гаранция за по-висока заетост. Дипломата обаче не гарантира, че работните места, на които се реализират висшистите непременно ще изискват завършено висше образование, коментираха от социалното министерство.
От 2019 г. до 2028 г. общо заетостта ще намалее с 4 на сто. Изчезват професии като каналджии, боклукчии.
През периода 2019-2028 г. най-голям спад на заетостта се очаква в икономически дейности като "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - с 25 на сто, "Добивна промишленост" - с 23 на сто, "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и газообразни горива", "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Административни и спомагателни дейности" - с 9 на сто.
Според експертите вероятна причина за намалението на заетостта в тези икономически дейности е преструктурирането на икономиката и съответно западането на едни икономически дейности за сметка на други.
Очаква се с развитието на електронно предоставяните услуги заетостта в администрацията да намалее.
TrafficNews.bg
Още от категорията
ВЕЗНИ- Годишен хороскоп 2025