Приложенията за запознанства се превърнаха в един от най-популярните методи за свързване с хора и откриване на романтичен партньор. Изследване обаче разкрива, че те могат да навредят на цялостната ни самооценка, психичното здраве и самочувствието, в стремежа си да бъдем харесани.

Авторите на проучването са прегледали данни от 45 анализа в периода между 2016 и 2023 г., за да разкрият негативното въздействие на приложенията за запознанства върху психичното здраве и благосъстоянието на хората.

Резултатите не са добри. Над 85% от проучванията показват значителна връзка между използването на приложения за запознанства и негативната самооценка. Освен това близо 50% от проучванията свързват тези приложения с отрицателни последици за психичното здраве.

Систематичният преглед, публикуван в сп. Computers in Human Behavior, подчертава, че приложенията за запознанства могат да оказват вредно въздействие върху цялостното самочувствие потребителите. Изследването отбелязва, че тези платформи допринасят за поведения като хранителни разстройства, нездравословни методи за контрол на теглото (употреба на стероиди, повръщане насила, прием на слабителни) и водят до по-ниско самочувствие, както и до повишени нива на депресия и тревожност.

Как виждаме собственото си тяло се определя от възприятията и чувствата ни към собствения външен вид, които често са свързани с размерите, формата и привлекателността на тялото ни.

Приложенията за запознанства се използват от около 337 милиона души по целия свят, като основните им потребители са хора на възраст между 18 и 29 години. Това подчертава необходимостта от мерки за защита, които да намалят отрицателното въздействие на тези платформи върху младите хора.

Анализите на негативните ефекти върху образа на тялото подчертават необходимостта от стратегии в приложенията за запознанства. Те трябва да информират обществото за потенциалните рискове от използването на тези платформи. Това се счита за ключов фактор за опазване на благосъстоянието на младите хора.

В периода между 2016 и 2023 г. 48,9% от проучванията се концентрират върху последствията, свързани с възприемането на тялото, докато над 60% разглеждат въздействието върху психичното здраве и общото благополучие, пише puls.bg. Повече от 85% от изследванията идентифицират значителни негативни ефекти на приложенията за запознанства върху това дали харесваме външния си вид, а почти половината отбелязват отрицателно въздействие върху психичното здраве.

По-младите потребители на тези приложения са по-уязвими към проблеми, свързани с психичното здраве и самооценката, което налага необходимостта от въвеждане на защитни регулации.

Депресията, свързана с понижено самочувствие и самооценка, засяга милиони хора по света. Според Световната здравна организация (СЗО), около 280 милиона души страдат от депресия глобално, като значителен процент от тях изпитват ниско самочувствие, което е основен фактор за развитието на депресивни състояния.

 

Понижената самооценка може да бъде свързана с различни социални, лични и психологически фактори, включително външния вид, социалния статус и междуличностни отношения. Това състояние може да бъде още по-утежнено от влиянието на социалните мрежи и медийните стандарти за красота. 


Справянето с депресията, породена от ниско самочувствие и самооценка, изисква комбинация от вътрешни усилия и външна подкрепа. Първата стъпка е осъзнаването на проблема и приемането му без осъждане, което може да бъде подкрепено чрез разговори с близки или терапевти. Психотерапията, особено когнитивно-поведенческата терапия, може да помогне за промяна на негативните мисловни нагласи и поведение.