Маслото от тиквени семки може да се използва като масло-носител, което притежава ценни антиоксидантни, антибактериални и противовъзпалителни свойства. Това масло е тъмнозелено или кехлибарено на цвят и притежава орехов аромат. То се добива от обелените тиквени семки - Cucurbita pepo чрез методи на студено пресоване.

Маслото от тиквени семки съдържа множество хранителни вещества, които осигуряват ценни ползи за здравето и кожата. Такива са:

  • Линолова киселина - Омега-6 мастна киселина;
  • Линоленова киселина - Омега-3 мастна киселина;
  • Токофероли - витамин Е;
  • Стероли;
  • Витамин С;
  • Каротеноиди - антиоксиданти;
  • Цинк;
  • Магнезий;
  • Калий.

Маслото от тиквени семки може да се прилага локално като част от грижата за кожата и осигурява намаляване на възпалението, което е характерно при акне. Скорошно проучване е показало значителна разлика в броя на пъпките и тежестта на акнето и появата на черни точки сред пациентите, които са прилагали масло от тиквени семки върху кожата си в продължение на 1 до 3 месеца. Ето защо се счита, че това масло е ценно и подходящо за приложение при кожа, склонна към акне. То съдържа високи нива на ненаситени мастни киселини, които допринасят за успокояване на възпалението и ефективно справяне със зачервяването на кожата.

Ценните съставки в маслото от тиквени семки го правят подходящо за приложение не само при акне, но и за справяне с признаците на фотостареене. Токоферолите, линоловата киселина и стеролите в това масло подпомагат заздравяването на раните и заличаването на белезите. Съдържанието на витамин С в маслото от тиквено семе благоприятства производството на колаген, което осигурява запазване на еластичността и стегнатия вид на кожата. Витамин С и витамин Е са мощни антиоксиданти, които помагат за защитата на кожата от агресивното действие на факторите на околната среда, като намаляват нивата на свободните радикали. Есенциалните мастни киселини проникват в кожата, с което поддържат и повишават нивата на естественото овлажняване, без да оставят мазни следи. В комбинация с антиоксидантните свойства, това придава сияен и изящен вид на кожата.

Тези мастни киселини също допринасят за балансиране на отделянето на себум от кожата, като регулират оптималното овлажняване и контрол на образуването на себум, който е причина за омазняване. Цинкът и селенът също са от полза в тези процеси. Цинкът, в съчетание с витамин С, предпазва и помага в производството на колагенови и еластинови влакна, което подобрява тонуса и стегнатия вид на кожата.

 

 

Източник: puls.bg