На 27 март от космодрума Байконур в Казахстан с космически кораб "Союз ТМА-16М" към Международната космическа станция (МКС) ще излетят руските космонавти Михаил Корниенко и Генадий Падалка и американският астронавт Скот Кели. Уникалното в тази мисия ще бъде едногодишният престой на Корниенко и Кели на орбиталната станция – първа стъпка на човечеството към бъдещото изследване на Марс.
Падалка ще пребивава на МКС шест месеца – обичайното досегашно време за престой, съобщават Асошиейтед прес и ДПА.
След продължила над две години подготовка, Михаил Корниенко и Скот Кели са готови за предизвикателството,
отбелязва Асошиейтед прес.
Ако трябва да посочат едно нещо, без което няма да могат по време на едногодишния си престой на МКС, Корниенко избира витамините си, а Кели – колан. Американецът още пази неприятни спомени от 5-месечно пребиваване на станцията без аксесоара преди няколко години. Астронавтът признава, че "мрази" начина, по който блузите му са се измъквали от панталоните му.
Михаил Корниенко и Скот Кели споделят още, че по време на едногодишното им отсъствие от Земята, освен близките им, най-много ще им липсват земните климат и природа.
Едногодишната космическа мисия ще бъде най-дългата в историята на НАСА, както и най-дългата за Роскосмос от близо две десетилетия. Руското космическо ведомство държи рекорда с 14-месечен престой на космонавта Валери Поляков на орбиталната станция "Мир" през 1994 и 1995 г.
Най-дългият престой на астронавт от НАСА е седем месеца.
Медицината и технологиите вече са достатъчно напреднали, и световните космически агенции искат да знаят как ще се приспособи човешкото тяло към цяла година в безтегловност, преди да се ангажират с още по-дълги експедиции до Марс. Космическите сили планират още едногодишни мисии, като крайната цел ще бъде 12 тестови субекта. Обичайният престой на МКС е шест месеца, като обикновено на станцията пребивават шест души.
"Знаем много за шестте месеца, но не знаем почти нищо какво се случва при престой между шест и 12 месеца в космоса",
казва Джули Робинсън от НАСА.
Сред откроените досега от специалистите вреди от продължителен престой в Космоса са костна и мускулна слабост, нарушено зрение, отслабена имунна система. Дългото пребиваване отвъд земните предели крие не само физиологични, но и психологически рискове.
Руският космонавт Генадий Падалка, който ще остане на МКС шест месеца, прогнозира, че за двамата му колеги по-трудни ще бъдат психологическите, а не физиологичните ефекти по време на едногодишния им престой.
Самият Падалка по време на шестмесечното си пребиваване на МКС ще подобри рекорда за най-дълъг общ престой – когато се завърне на Земята през септември, той ще има в актива си 900 прекарани в космоса дни.
54-годишният Михаил Корниенко и 51-годишният Скот Кели са напълно запознати с всички рискове, които поемат с едногодишния престой. За Корниенко това ще бъде втора космическа мисия, а за Кели – четвърта. Руснакът е избран от шефовете си, а американецът е доброволец.
Плюс за продължителното им пребиваване на МКС ще бъде, че двамата имат симпатии един към друг, а и няма да бъдат сами. Обикновено на станцията пребивават шест души. През септември на МКС ще им гостува британската оперна певица Сара Брайтман.
Скот Кели не само ще стане първият американски астронавт, прекарал една година в космоса, но ще бъде участник и в безпрецедентен експеримент заедно със своя брат, с когото са еднояйчни близнаци. Докато Скот се подвизава на МКС обаче, неговият близнак, бившият астронавт Марк Кели, ще остане здраво стъпил на Земята, съобщава ДПА.
Експериментът с еднояйчните близнаци Скот и Марк Кели включва избрани измежду 40 предложения на престижни университети в САЩ десет различни теста, сред които изследване на имунната система, чревните бактерии, времето за реакция, ДНК и РНК, втвърдяването на артериите.
"Целта е да научим повече за това как хората могат да живеят и да работят в космоса за по-дълги периоди от време", споделя Скот Кели.
Бъдещо пътуване до Марс ще бъде продължително – 260 дни в едната посока. НАСА разработва технологии и космически кораб, необходими за изпращането на хора на Червената планета след 2030 г. и са ѝ необходими повече данни за това как човешко същество може да оцелее толкова дълго в космоса.
С почти 100 процента еднаква ДНК, еднояйчните близнаци Кели притежават уникални генетични отпечатъци. Тяхното изследване предлага рядката възможност да се проследят физическите различия, които вероятно ще настъпят между двамата по време на едногодишния престой на Скот на орбиталната станция.
Всички хора са приблизително 99,5 процента еднакви.
Останалият 0,5 процент съставлява цялото разнообразие между човешките същества. Хората и шимпанзетата са 96 процента идентични, припомня ДПА.
С оглед на това близнаците Кели са идеалните кандидати, тъй като тяхната почти еднаква ДНК намалява броя на променливите в изследването.
Освен безпрецедентното изследване на еднояйчните близнаци Скот и Марк Кели, на Международното космическа станция ще бъдат извършени близо 400 различни типа научни експерименти. Те са фокусирани върху подобряването на живота на Земята или изграждането на системи, които ще позволят на хората по-дръзки бъдещи изследвания на космоса.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Дневен хороскоп за 26 ноември: Козирог- бъдете търпеливи, Рак- зарадвайте половинката си