Всеки път правим едни и същи грешки – не бихте ли искали да престанете да го правите? Този въпрос задава семейният психолог Наталия Гаевская. Предубеждението може да се определи като фантазия, илюзия, в която човек безусловно вярва, и всички изводи и постъпки се ръководят от нея.
Гаевская е събрала на едно място няколко типични и разпространени предубеждения.
1. „Той с другите се държи така, а с мен е истински и различен“
Това предубеждение е характерно за младите момичета и жени, които са склонни да идеализират партньора, като не забелязват и откровено игнорират характера му, пише Profit.bg.
Ако си въобразявате, че виждате у някого нещо, което други не виждат, то по всяка вероятност ви сте в грешка. Не ви очаква нищо повече от разочарование. Имайте предвид, че в един прекрасен ден бялото ще се окаже черно.
2. „Трябва да можем да споделяме с другите“
А също така да им имаме доверие, да следваме волята им и т.н. На първо място трябва да се уповавате на себе си. Също така, съветва психологът, да умеем да слушаме интуицията си и да защитаваме и да отстояваме собствените си интереси.
Да се доверяваме на хора, които нееднократно са доказвали надеждността на своите постъпки.
3. „Правя всичко за теб, тъй като искам най-доброто за теб“
Действително ли мислите, че някой е способен да знае какво е най-добро за вас? Да, той съществува – това сте вие. За да бъдем обективни, ще подчертаем – дори вие понякога не сте 100% обективни кой вариант е най-добрият.
Когато чуете тази фраза, можете спокойно да се завъртите на 180 градуса и да не се обръщате назад.
4. „Той/тя просто е такъв/такава“
С такива думи можете да оправдаете на практика всичко – от лошо настроение до неспазени договорки.
5. „Всеки има право на своя гледна точка“
Стига да не забравяме, че докато не ви я поискат, по-добре да я задържите за себе си. Психологът съветва да не бързаме да „ощастливяваме“ околните със собствените си изводи.