Учени за първи път откриха пещера на Луната. Тя е най-малко 100 метра дълбока и може да бъде идеално място за хората да изградят постоянна база, пише Би Би Си, цитирани от бТВ. 

Това е само една от вероятно стотици пещери, скрити в „подземен, неоткрит свят“, според изследователите.

Редица държави се надпреварват да установят постоянно човешко присъствие на Луната, но ще трябва да защитят астронавтите от радиация, екстремните температури и космическото време. 

Хелън Шарман, първият британски астронавт, пътувал до космоса, каза пред BBC News, че новооткритата пещера изглежда като добро място за база и предположи, че хората потенциално биха могли да живеят в лунни ями след 20-30 години. 

Въпреки това тя добави, че пещерата е толкова дълбока, че може да се наложи астронавтите да се спуснат с въже и да използват „реактивни раници или асансьор“, за да излязат.

Пещерата е в близост до мястото, на което Аполо 11 каза през 1969 година. Тя се е образувала преди милиарди години, когато течаща лава по Луната е създала тунел.

Лоренцо Бруцоне и Леонардо Карер от Университета на Тренто в Италия откриха пещерата, като използвайки радар, за да проникнат в отвора на яма на скалиста равнина, наречена Mare Tranquillitatis. Според тях пещерата е идеална за лунна база.

Предстои тя да бъде картографирана с помощта на радари, камери и роботи.

„Въпреки всичко животът на Земята е започнал в пещери. Има логика в това хората да живеят и в пещери на Луната“, обясни проф. Карер.

Учени за първи път разбират, че има пещери на Луната преди 50 години.

Лунната пещера може да е полезна за хората, но учените също подчертават, че може да помогне да се отговори на фундаментални въпроси за историята на Луната.

Скалите вътре в пещерата няма да бъдат толкова повредени или ерозирани от космическото време, така че те могат да осигурят обширен геоложки запис, датиращ от милиарди години.