Сексуалният контакт вечерно време значително подобрява качеството на съня. Тази информация е установена с помощта на новопроведено проучване, което е представено на годишната среща на SLEEP 2023.
SLEEP е съвместна среща на Американската академия по медицина на съня и Обществото за изследване на съня.
Според проведеното изследване всеки трети възрастен споделя за по-добро качество на своя сън след полов контакт. Чрез анкета е установено още, че медикаментите прилагани за безсъние имат подобен или дори по-лош ефект върху съня на участниците.
Сексуалното желание, възбудата и оргазъмът се медиират от сложни, но все още не напълно изяснени взаимодействия на соматичната и автономната нервна система. На централно ниво допаминергичните и серотонинергичните системи изглежда играят значителна роля в различни фактори на сексуалния отговор.
Като цяло е известно, че редовният сексуален контакт може да подобри здравословното състояние. Сексуалнят контакт може да бъде от полза за понижаване на нивата на стрес и дистанциране от ежедневните тревоги. По време на полов контак тялото освобождава ендорфини и окситоцин, стимулиращи отпускането, в резултат на което се понижават нивата на тревожност и риска от депресия.
В изследването са включени 53 възрастни души, които попълват онлайн анкета с осем въпроса, споделена в социалните медии. Осемдесет и девет процента от анкетираните са на възраст между 25 и 49 години, а 53% от тях са жени.
От получените резултати е установено, че 75% от анкетираните спят по-добре след сексуален контакт преди лягане и като цяло почти всички участници отбелязват умерено подобрение на съня си през тези нощи. Според шестдесет и четири процента от тях, сънотворните лекарства имат подобен или дори по-лош ефект върху качеството на съня им в сравнение с половия контакт.
Според учените хората заспиват по-бързо след сексуален контакт. Въпреки това, съществуват много малко изследвания, които да проверят тази връзка. Поради тази причина е необходимо провеждането на допълнителни анализи, с помощта на които да се отговори на още неотговорени въпроси.
Още от категорията
Кератопигментация: Татуирането на очите набира популярност