Октомврийската суперлуна този четвъртък е най-близката до Земята за цялата година и се съчетава с комета в рядко срещано небесно зрелище, съобщава АП.
Третата от четирите суперлуни за годината е на около 357 364 километра от нас, поради което ще изглежда още по-голяма и по-ярка, отколкото през август и септември. Пълнолунието може да се наблюдава в нощта на 17 октомври.
По стечение на космическата съдба в съседство се намира комета. Открита през миналата година, кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) сега се откроява в Северното полукълбо, след като покори звездобройците в Южното полукълбо.
Лунната светлина ще размие част от опашката на кометата, но все пак си струва да я погледнете след залез слънце, каза Бил Кук от НАСА.
„Повечето астрономи ненавиждат пълнолунието, защото ярката му светлина пречи на наблюдението на други обекти. Така че ни е малко трудно да се изказваме поетично за него, дори и да е най-голямата суперлуна за 2024 г.“, каза той.
По-добре се постарайте да видите кометата - тя може никога да не се върне, съветват астрономите. Ако пък пропуснете голямото пълнолуние, имате още един шанс - четвъртата и последна суперлуна за годината ще изгрее на 15 ноември.
По-скоро популярен, отколкото научен термин, „суперлуна“ се появява, когато пълната лунна фаза се синхронизира с особено близко движение около Земята. Обикновено това се случва само три или четири пъти годишно, като се има предвид постоянно променящата се овална орбита на Луната.
Суперлуната очевидно не е по-голяма, но може да изглежда така, въпреки че според учените разликата е едва забележима. По-лесно е да се открие промяната в яркостта - суперлуната може да бъде с 30% по-ярка от средната осветеност на естествения ни спътник.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 21 ноември: стресови ситуации в любовта за Стрелец, Близнаци- бъдете естествени