Kухните в панелните апартаменти са толкова малки, че единственият начин да увеличат площта си е да бъдат присъединени към хола. В този случай обаче възниква въпросът, как правилно да оборудваме стаята така, че да бъде тя красива, удобна и визуално отделена от жилищното пространство. Също така е много важно апартаментът да не мирише на храна.

От гледна точка на подреждането кухнята е едно от най-трудните помещения, защото в нея трябва хармонично да комбинирате системи за съхранение, комунални услуги, зони за работа и трапезария, домакински уреди. И в същото време наистина искаме тя да остане функционална, красива и удобна.
Ето как да стане това в няколко стъпки.

Стъпка 1: Определете целта на кухнята

Всички хора са различни – като природа, навици, начин на живот. Съответно кухнята трябва да бъде обзаведена по различни начини за всички. За някои тази стая е сърцето на къщата, не само място за готвене, но и за събирания с приятели и семейство. А някой възприемат кухнята единствено като стаята, в която да изпият чаша кафе 5 минути преди да отидат на работа.

Необходимо е също така да се вземе предвид броят на жителите: голямо семейство, млада двойка, ерген - всеки от тях ще има собствени изисквания за интериор и нивото на функционалност на кухнята.

Стъпка 2: Разделете пространството

Това може да бъде визуално или физическо. В първия случай кухнята ще бъде по-просторна, тъй като пространството няма да бъде ограничено до нищо. Границата може да бъде идентифицирана с помощта на контрастни цветове: например да се сложат различни подове в кухнята и хола или да се направи зониране със стените. В този случай е много важно да изберете нюанси, които да бъдат в хармония помежду си.

Визуалното зониране обаче има своите недостатъци. Например, ако апартаментът е едностаен, няма да можете да се усамотите никъде. Друг факт, който не може да се игнорира, са миризмите. Затова инвестирайте в добър абсорбатор.

Стъпка 3: Уреди и техника

На този въпрос трябва да се обърне най-голямо внимание, защото ще е жалко, ако харчите огромни суми за закупуване на домакински уреди, а след това няма да го използвате. Например, не всеки се нуждае от кафе машина, седящ миксер, тостер, скара, но е трудно да се справите без хладилник и микровълнова печка.

Ако тепърва правите кухня, обърнете внимание на комуникациите. Инвестирайте във вградени уреди, за да използвате наличното пространство възможно най-ефективно.

Стъпка 4: Изберете дизайн

Ако стаята е малка, за предпочитане е да изберете цветове в една гама. Не забравяйте, че светлите нюанси визуално ще увеличат пространството, ще запълнят стаята със светлина и лекота. За да не сбъркате, заложете на неутрални нюанси и ярки акценти, които да отразяват вашия стил и вкус, пише Idei.bg.

 

Ако апартаментът е голям, можете доста да си позволите да използвате контрастни цветове и интересни акценти. Не се увличайте обаче. Най-важното е да поддържате единен стил, така че интериорът да изглежда възможно най-хармоничен и стилен.