Китайски учени са идентифицирали вид минерал, обогатен с вода в молекулярната си структура, в лунна проба, взета от космическия апарат "Чанъе-5", предаде Синхуа.
Все повече доказателства сочат към наличието на вода или воден лед на повърхността на Луната, но е по-вероятно той да е под формата на хидроксилни групи.
Сега учени под ръководството на Института по физика към Китайската академия на науките са открили хидратен минерал, който съдържа до шест молекули кристализирала вода.
Според изследователите това е първата подобна находка в лунния реголит, което хвърля светлина върху действителната форма на водните молекули и амония на повърхността на Луната.
Структурата и съставът на минерала поразително приличат на тези на минерал, открит в близост до вулкани на Земята. В същото време изследването изключва земно замърсяване или изгорели газове от ракети като произход на този хидрат.
Откритието дава насоки за потенциална форма, в която водните молекули могат да съществуват на лунната повърхност - хидратни соли. За разлика от летливия воден лед, тези хидрати са много стабилни във високопланинските райони на Луната, дори и в осветените от Слънцето региони.
Според изследователите откритието предоставя нови възможности за бъдещото разработване и използване на лунните водни ресурси.
Оползотворяването на ресурси на място на Луната ще положи основите за създаване на дългосрочна лунна станция. Китай има за цел да изгради основния модел на международна изследователска станция на естествения спътник на Земята до 2035 г.