Засаждането на допълнителни дървета за борба с изменението на климата в цяла Европа също може да увеличи валежите, показват изследванията. Ново проучване установи, че превръщането на земеделска земя в гора ще увеличи средните летни дъждове със 7,6%.
Авторите смятат, че допълнителният дъжд може частично да компенсира нарастването на сухите условия, очаквани с изменението на климата. Констатациите за увеличаване на валежите се основават отчасти на наблюдения на съществуващите модели. Но основните причини са по-малко ясни - те вероятно са свързани с начина, по който горите взаимодействат с облачен въздух.
Засаждането на дървета се превърна в основна част от усилията на много страни за справяне с изменението на климата по целия свят. Редица проучвания разглеждат обхвата на въздействията, както положителни, така и отрицателни, които бумът в засаждането вероятно ще донесе. Този нов документ разглежда въздействието на превръщането на земеделска земя в цяла Европа в устойчиви гори.
Авторите използват статистически модел, основан на наблюдение, за да преценят как промените в горската покривка биха повлияли на валежите в целия континент. Изследователите установяват, че ако има 20% увеличение на горите, равномерно в цяла Европа, това ще увеличи местните валежи, особено през зимата и с по-голямо въздействие в крайбрежните региони.
Но както и местните дъждове, засаждането на нови гори оказва влияние и върху вятъра. Учените установили, че валежите в тези места са се увеличили особено през летните месеци. Вземайки двете въздействия заедно, в това, което екипът описва като реалистичен сценарий за повторно залесяване, те открили, че валежите като цяло са се увеличили със 7,6% през лятото.
Това е доста важна констатация, според водещия автор Рони Майер от ETH Zurich. Това също има последици за изменението на климата.
"Вероятно най-заплашителният сигнал за изменението на климата, който очакваме по отношение на валежите, е това намаляване на летните валежи, което се очаква в южните части на Европа като Средиземно море. Според нашето проучване, залесяването вероятно ще бъде много полезно по отношение на адаптирането към неблагоприятните ефекти от изменението на климата," каза той пред BBC News.
Но авторите също така посочват, че увеличените валежи могат да имат потенциално отрицателно въздействие, особено в Атлантическия регион. Авторите казват, че причините за тези местни и отдалечени въздействия върху валежите са несигурни и посочват, че има тенденция облаците, който произвежда дъжд, да се задържа по-дълго над гористите райони.
„Засаждането на дървета със сигурност не е бързо решение за климатичните промени. Добавянето на нови дървета или възстановяването на изгубени гори никога не може да компенсира емисиите на парникови газове, произтичащи от изгарянето на изкопаеми горива. На първо място трябва да спрем да генерираме тези емисии“, каза проф. Вим Тиери от Свободния университет в Брюксел, Белгия, който не участва в новото проучване.
„Но намаляването на нашите емисии няма да е достатъчно: ще трябва също така активно да премахваме въглерода от атмосферата, ако искаме да останем под 1,5 ° C за затопляне. От тази гледна точка засаждането на дървета се очертава като потенциален кандидат за генериране на тези негативни емисиите, но засаждането на дървета никога не трябва да бъде оправдание за това да не действаме по никакъв начин за намаляване на нашите въглеродни емисии", заключва той.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 17 януари: Сложен ден за Везни, Близнаците да оценяват всеки миг от деня