Може да тренираме във фитнеса редовно, да имаме няколко маратона зад гърба си, както и да отскачаме до басейна всеки уикенд. Но това не значи, че изкачването на повече стъпала няма да ни накара да се задъхаме и да се зачудим дали наистина сме в добра форма.
Този феномен въобще не е толкова рядко срещан, но добрата новина е, че в задъхването ни след изкачването на стълбите няма нищо необичайно. Ето някои от причините, които го предизвикват според Self.
Не сме загрели
Никой няма навика да разтегне мускулите или да направи поредица от клекове, за да загрее преди изкачването на стълби. "Смисълът загрявката е, че ние подготвяме цялото си тяло - мускулите, сърцето и белите дробове, за тренировка," обяснява обяснява физиологът д-р Хедър Харт. "Когато се изкачваме стълбите и не сме загрели, усещаме внезапна промяна в нуждите на тялото ни от кислород." Много по-лесно ще изкачим повече стълби, ако преди това сме вървели в продължение на 15-20 минути например.
Включени са много мускули
Изкачването ангажира някои от най-големите мускули в тялото като седалищните, бедрените и прасците. Както и коремните. Колкото по-стръмни са стъпалата, толкова повече мускули са ангажирани.
Да не забравяме гравитацията
Изкачването на стълби е като ходенето... но не съвсем. Все пак се движим нагоре, така че не бива да забравяме земното притегляне, което прави действието ни по-трудно от ходенето. И по-задъхващо.
Кога все пак задъхването може да е проблем?
Ако ни отнема повече време да се възстановим дъха си след изкачване на стълбите, може да става дума за сърдечен проблем. Притеснително е и, ако гърдите ни стягат след подобно усилие или ни се струва неимоверно трудно да изкачим стълбите. При всички тези случаи консултация с лекар е препоръчителна.
Източник: Lifestyle.bg
Още от категорията
2025 година е математическо чудо