В разгара на най-горещите дни в годината, с коктейл в ръка и добро настроение на плажа, трябва да признаем, че лятото не носи само позитиви. Напротив, то може да причини сериозен стрес за нашето тяло, а като лекар няма как да не отбележа, че именно стресът е в основата на повечето здравословни проблеми. Рязкото повишаване на температурите, в комбинация с промяната във влажността на въздуха може да повиши активността на себацейните жлези. Това от своя страна прави мазната кожа да изглежда още по-лъщяща, а сухата – неминуемо да изглежда по-груба, повяхнала и лишена от свежест. Едновременно с това интензивното слънчево греене способства натрупването на повече меланин в кожата. И ако хората масово свързват по-дългия престой на плажа с по-шоколадов тен, малцина са тези, които осъзнават, че слънчевото изгаряне, в зависимост от тежестта си, може да причини сериозни щети на кожата, включително рак. Не на последно място, топлината и влагата отварят порите, а комбинацията от замърсена среда и повишено омазняване повишава риска от тяхното последващо запушване, което може да влоши състоянието на кожата при хора, склонни и страдащи от акне. 


Кои са малките промени в рутината ни, чрез които може да изглеждаме и да се чувстваме добре и през топлите месеци?


1. Време е за смяна не само на гардероба, но и на тоалетката ни

И така, както на прага на лятото прибираме зимните дрехи и ги подменяме с летни, определено имаме нужда и от промяна в измивния продукт. Ако през студените месеци подхранващите клийнзъри са за предпочитане, през лятото е добре да ги заменим с  такива, които намаляват омазняването и балансират pH-то, като хората с по-суха кожа е добре да избягват продуктите, които са на основата на пяна и които съдържат алкохоли. 

 

2. Антиоксиданти има както в храната, така и в козметиката

Витамин C е един от най-мощните познати антиоксиданти. Съдържа се в цитрусовите плодове, шипките, лютите чушки. Що се отнася до кожата витамин C действа протектиращо спрямо свободните радикали в околната среда, които се натрупват в кожата през деня. Именно затова, серумите съдържащи витамин C, са особено подходящи за лятото и е добре да се нанасят сутрин в комбинация със слънцезащитен продукт, като по този начин те не само подпомагат хидратацията и колагеносинтезата, но бранят кожата ни от вредностите, които ни заобикалят. 

 

3. Инвестирайте в добър хидратиращ продукт

Нивото на хидратация в кожата е ключов маркер, що се отнася до вида ѝ, поведението ѝ и здравето ѝ. А в основата на всичко това стоят молекулите хиалуронова киселина. Затова именно топлите месеци са времето, когато трябва да наблегнем на хидратиращи маски, които е добре да се използват два пъти седмично, на ежедневна употреба на хидратиращ крем и серум, както и на професионални хиалуронови терапии при специалисти.

 

4. Без грим на плажа

Що се отнася до декоративната козметика, дерматолозите винаги сме единодушни. През лятото е добре да избягваме тежкия грим, да заменим покривния фон дю тен с по-лек такъв, а когато употребата му е неизбежна, винаги да го премахваме добре с правилните продукти. Все пак лятото е сезонът, в който луничките и лекият здравословен тен са   модерни, така че определено може да оставим гримове за есента и да позволим на кожата ни да диша. 

 

5. Слънцезащитата е задължителна

До болка познато и все пак актуално. Слънцезащитният крем е нашият най-добър приятел през този сезон. Минерален или химичен, тениран или без цвят, употребата му трябва да е ежедневна, честа, като необходимото количество за лицето и деколтето се събира върху показалеца и средния пръст на ръката ни. По този начин се пазим едновременно от преждевременно фотостареене и от слънчево изгаряне, което е една от водещите причини за поява на рак на кожата в зряла възраст. 

 

6. Красивата кожа е здравата кожа

И тъй като очевидно мощните UV лъчи и агресивните климатични условия неминуемо действат стресово на кожата, ние трябва да се стремим да водим балансиран начин на живот и да редуцираме максимално всички вредни фактори в ежедневието си. Така например, сладките безалкохолни напитки, които са така жадувани в топлите дни определено трябва да бъдат заменени с поне 2,5 литра вода на ден. Друга възможност, например по отношение на пушачите, са т.нар. алтернативни продукти на тютюнопушенето, при които липсва процес на горене, дим, и съответно отделяните токсини са значително редуцирани. Такива са устройствата за нагряване на тютюн, вейп продуктите и др. Но естествено, пълното въздържание е за предпочитане. 


Изобщо в един сезон като лятото, който е едновременно така любим, но и опасен за кожата, трябва да потърсим правилната формула за нашето тяло, защото състоянието му през всички сезони е отражение най-вече на начина ни на живот. 

 

Източник: puls.bg