Aстрономи от Италия обявиха, че са открили уникална по рода си космическа система, в която гигантска черна дупка е "пленила" шест галактики, съобщава сайтът на Европейската космическа агенция (ЕКА). Структурата датира от ранните гоини на Вселената, когато тя е била на около 900 млн. години.

Гигантската космическа структура е около 300 пъти по-голяма от Млечния път. В центъра ѝ има супермасивна черна дупка, като учените са търсели именно как са се образували ранните черни дупки.

Системата се оказва доста сложна мрежа, в която галактиките и черната дупка са свързани помежду си чрез "снопове" газ и материя. По този начин те се захранват една друга.

Самата черна дупка е с тегло над 1 млрд. пъти това на Слънцето. Смята се, че подобно тегло е необичайно за толкова млада черна дупка, но именно сложната система от заобикалящи галактики е причината черната дупка да може бързо да натрупа маса.

Астрономите също така предполагат, че откритието дава индикация и за наличието на своебразни ореоли от тъмна материя около черни дупки, които според някои теории са в основата на създаването на тези обекти в ранните години на Вселената. Тези ореоли помагат за натрупването на газ и материя, която в последствие се поглъща от черната дупка.

Според учените около тази черна дупка най-вероятно има още много галактики. Те смятат, че са открили само "върха на айсберга" и са засекли само най-ярките галактики около черната дупка. За да може да се провери в детайли обаче ще е нужен по-мощен телескоп. А новото поколение ще заработи чак през 2025 г.