Пералната машина е главен помощник във всяко домакинство. Въпреки че както всеки друг уред, с нея също трябва да внимаваме и щадим, тя всъщност може да ни бъде много по-полезна, отколкото предполагаме.

Ето 10 неща, които вероятно избягваме, но всъщност съвсем спокойно можем да пускаме в пералнята.

Възглавници

Единственото условие възглавниците ни да влязат в пералнята, е да не са от мемори пяна. Такива от полиестер, памук, пера или пух обаче можем да изперем в машината.

Снимка 658391

Най-добре е наведнъж да не слагаме повече от две възглавници, а когато ги извадим от пералнята, да ги изсушим на въздух, в идеалния случай на слънчева светлина.

Легло за домашни любимци

Колкото и неподходящи да ни се струват за пускане в пералня, леглата на кучетата ни или други домашни любимци, всъщност биха се изпрали доста добре в нея. Както стопаните знаят, миризмата от четириногите идва с привилегията да ги отглеждаме, но това далеч не означава, че няма лесни начини да се отървем от нея.

Снимка 658392

Преди да сложим леглото на домашния любимец в пералнята, е добре да обърнем внимание на инструкциите на етикета. В някои случаи само външната част е подходяща за пране в машина, а в други - цялото легло. При всички положения обаче е добре да почистим полепналите косми преди пускането на пералнята.

Плюшени играчки

Стига да нямат електроника или декорации, плюшените играчки също могат да бъдат изпрани в пералня.

Снимка 658393

Няма нужда да слагаме голямо количество перилен препарат, като най-подходящ е по-деликатен цикъл с по-ниска температура на водата.

Килими

За да влязат в пералнята и да не я повредят, килимите не трябва да са твърде големи и тежки. Най-лесно би ни било, ако имаме килими, които са от две части, като едната може да бъде отделена за пране.

Снимка 658395

Програмата, с която можем да ги перем, трябва да е съобразена с материала, а преди това е препоръчително да ги почистим с прахосмукачка.

Микрофибърни кърпи за почистване

Използваме ги ежедневно, за да поддържаме хигиената и чистотата у дома, но едва ли се сещаме да почистваме самите тях. Микрофибърните кърпи обаче е добре да перем редовно и за да си спестим ние време и усилия, това може да направи и пералнята.

Снимка 658396

За да сме сигурни, че цикълът ще елиминира мръсотиите и бактериите, които задържат кърпите за почистване, е най-добре да изберем програма с високи градуси. Омекотител обаче не е нужен.

Спортен сак

След тренировка, потта и влагата от спортните ни дрехи се прехвърля и по сака, в който ги слагаме. Затова не бива да пренебрегваме и неговото пране. Според материала, от който е направен, можем да разберем дали е подходящ за пране в пералня - нужно е просто да проверим инструкциите на етикета.

Снимка 658397

Преди да метнем сака в барабана обаче, е добре да премахнем презрамките му, да се уверим, че е напълно празен и да го обърнем с вътрешната част навън. След това избираме щадящ цикъл за пране с хладка вода.

Завеса за баня

За да премахнем мухъла и плесента, които оставят петна и неприятна миризма по завесата в банята, можем да я изперем в пералнята. Преди това обаче трябва да откачим кукичките.

Снимка 658398

След като сме сложили завесата в машината, избираме щадяща програма на висока температура. Накрая, след като е вече изпрана, просто закачаме завесата обратно на място, за да изсъхне.

Платнени торби за многократна употреба

Харесваме ги, защото са екологична алтернатива и често ги ползваме за пазар. Но покупките замърсяват торбите за многократна употреба и е нужно да ги перем. В случай че са от плат, съвсем спокойно можем да ги пускаме в пералнята.

Снимка 658399

След като сме ги обърнали с вътрешната част навън, просто ги слагаме в машината и избираме стандартна програма на умерена температура.

Платнени обувки и маратонки

Тях също можем да перем в пералня, като следваме няколко предварителни стъпки. Първо трябва да премахнем грубата мръсотия от обувките на ръка. След това махаме връзките и стелките и ги слагаме отделно в мрежеста торбичка. После нея, както и обувките, слагаме в барабана.

Снимка 658401

За да запълним мястото в него и да не "хвърчат" обувките докато се перат, е добре да сложим и няколко кърпи. Избираме щадящ цикъл и хладка вода, а след като ги извадим вече чисти, ги оставяме да изсъхнат на въздух, в идеалния случай на слънчева светлина.

Електрически одеяла

Нормално е да ни се струва, че те изобщо не са подходящи за пране в пералня, но стига да може да премахнем електрическите компоненти от одеялата, няма причина да избягваме да го правим.

Снимка 658402

При всички случаи, е добре да проверим дали електрическите одеяла, които имаме, са предвидени за пране в машина, както и да следваме инструкциите на етикета. В стандартните случаи е най-добре да изберем щадяща програма с по-хладка вода, пише Tom's Guide.

 

Източник: Lifestyle.bg