Кухнята е идеалното място за появата и развитието на мухъл. Причините – влага и изпарения. Дори редовно да чистите и да изглежда, че стаята е перфектна, коварните гъбички могат да се скрият от вас на най-неочакваните места. За да предотвратите тяхното размножаване, трябва да знаете къде да търсите мухъла.

1. На кухненския гръб

По принцип кухненският гръб трябва да се почиства всеки път след готвене. В противен случай там лесно ще се събере мухъл, а заради влажната среда и мазнините, той лесно ще се разпространи, пише Idei.bg. Всъщност всичко, което трябва да направите след готвене е да почистите с влажна кърпа и дезинфектант.

2. В отделението за зеленчуци

Друго любимо място за мухъла е кутията за зеленчуци в хладилника. Там средата е влажна, не е твърде студена, а ако забравите плодове или зеленчуци, няма как да избегнете появата на мухъл. Затова се постарайте веднъж седмично да проверявате съдържанието на отделението и изхвърлете развалени продукти. Почиствайте и с топъл разтвор на вода и сода. И за да намалите нивото на влажност, покрийте дъното на отделението с няколко хартиени кърпи. Те ще абсорбират излишната влага и ще поддържат чистотата в чекмеджето.

3. В буркани със зърнени храни

Оказва се, че мухълът може да е завъди и в буркани със зърнени храни, дори ако те са затворени. Как? Много просто. Само една капка вода е достатъчна, за да влезете в съда и след време ще намерите мухъл в ориза. Преди да изсипете зърнените храни в буркана, измийте го с топла вода и сапун или оцет. След това изсушете на въздух и едва след това изсипете продуктите вътре.

4. По кухненските прибори

Ако попитате магазина кои кухненски аксесоари са с най-високо качество, издръжливи и лесни за грижи, вероятно ще ви отговорят: „Силиконовите“. От една страна, продавачите ще са прави - в сравнение със същата пластмаса или метал, силиконът има много повече предимства. Има обаче едно „но“. Ако ги използвате кухненски дълго време, върху тях се образува тънък лепкав слой, който е идеална среда за растежа на бактериите.

За да могат приборите да ви обслужват възможно най-дълго, старателно ги почистете от остатъци от храна след употреба. По-добре е да направите това със стъргалка или твърда повърхност на гъбата.  Използвайте само топла вода и специални препарати за миене. Можете да оставите кухненски прибори в чекмеджето само след като са напълно изсъхнали.

5. В микровълновата

Много домакини са убедени, че микровълнови вълни могат да убият всякакви наченки на мухъл. Това обаче не е така. Бактериите и гъбичките могат спокойно да се развъдят и тук, следователно фурната трябва редовно да се дезинфекцира. За тези цели е подходящ обикновен оцет. Изсипете го в стъклен съд, поставете в микровълновата и го включете за няколко минути. След като изтече времето, отворете вратата и изчакайте, докато фурната изсъхне.

6. В миялната машина

Въпреки, че съдомиялните машини са постоянно изложени на гореща вода и пара, в тях може да се образува и мухъл. Обикновено това се случва в гънките на гумени уплътнения, защото там гъбичките се развиват бързо. За да предотвратите появата на вредни бактерии, използвайте същия метод за справяне с тях, както в микровълнова фурна - след измиване на съдовете оставете вратата отворена за 15-20 минути.

7. Под кухненската мивка

За съжаление, мухълът може да се появи не само в мивката или на нейната повърхност, но и под нея. Проблемът е, че на места, скрити от очите, е почти невъзможно да се забележи, което води до бързото размножаване на гъбичките (особено ако има теч на тръбите). Какъв е изходът от тази ситуация? Почиствайте редовно шкафа под кухненската мивка. По този начин ще забележите появата на мухъл навреме.

8. Във влажните кърпи

Влажната кърпа за съдове или ръце е истински рай за мухъл. Кухненските кърпи почти винаги са мокри, така че бактериите се разпространяват върху тях много бързо. За да предотвратите това, сменяйте кърпите колкото е възможно по-често, дори и да изглеждат напълно чисти.

9. Под хладилника

Подът под хладилника се почиства много рядко. И дори не защото домакините ни  мързи, просто това място е към категорията на недостъпни. Тук се събират много прах, мръсотия и конденз, което е отлична среда за мухъла.

10. В климатика

Климатикът е незаменим през лятото в апартамента, но за да не вреди на вашето здраве, трябва да се почиства поне веднъж на сезон. Ако пренебрегнете това правило, тогава най-вероятно мухълът ще започне да се развива в него. Затова се обърнете навреме към специалистите и го поддържайте.