Oрганите на прасета са били частично съживени от изследователи един час след като животните са били убити, като това представлява научен пробив с потенциал да трансформира медицината, съобщават BBC и NBC.
Изследователи от Йейлския университет използваха нова технология за възстановяване на клетките в някои органи на току-що умрели прасета, карайки клетките на животните да функционират отново. Констатациите, които бяха публикувани в сряда в научното списание “Нейчър“ (Nature), повдигат дълбоки етични въпроси за това как медицината дефинира смъртта, но също така отварят нови възможности за набавянето на човешки органи за трансплантация.
Техниката може да увеличи броя на наличните органи за трансплантация и да спечели на лекарите повече време за спасяване на живот.
Когато сърцето спре да бие, тялото изпитва глад за кислород и хранителни вещества, от които се нуждае, за да оцелее. Органите се увеличават, кръвоносните съдове се свиват и клетките – градивните елементи на органите на тялото – започват да умират.
Смяташе се, че тази клетъчна смърт е бърза и постоянна, но изследователи от Йейлския университет са отстранили част от тези поражения при животни, които са били мъртви в продължение на един час.
“Можем да възстановим някои функции на клетки в множество жизненоважни органи, които трябваше да са мъртви“, каза проф. Ненад Сестан.
Още от категорията
Колко часа сън ни е необходим според възрастта?