НАСА - Националното управление за аеронавтика и космически изследвания на САЩ, навърши 65 години. Като своя дейност агенцията посочва на сайта си, че "изследва непознатото във въздуха и космоса, прави иновации в полза на човечеството и вдъхновява света чрез открития".
В НАСА работят 18 000 държавни служители, има хиляди изпълнители и годишен бюджет от 23 милиарда долара.
Космическата агенцията има 20 изследователски центъра и съоръжения в САЩ, сред които за климата на Земята, за Слънцето, Слънчевата система и проучвания и разработки в областта на аеронавтиката.
Сред големите проекти с хора в космоса са Международната космическа станция и програмата "Артемида" ("Артемис"), която има за цел да изпрати хора на Луната още през настоящето десетилетие.
НАСА е учредена чрез Закон за националното въздухоплаване и изследване на космоса, подписан от президента Айзенхауер на 29 юли 1958 г., за да развива "дейности в космоса, които да бъдат посветени на мирни цели в полза на цялото човечество."
Голяма част от изследванията, служителите и програмите на агенцията са наследени от Националния консултативен комитет за аеронавтика, който е сформиран през 1915 г. в разгара на Първата световна война, когато са необходими напреднали технологии за самолети.
Други подразделения са включени в НАСА след нейното създаване на 1 октомври 1958 г., като Лабораторията за реактивни двигатели на армията, която по-късно изследва Слънчевата система, и Арсенала "Редстоун" в Хънтсвил, Алабама (който сега е Център за космически полети "Маршал"). Днес дейностите с астронавти са съсредоточени в Космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън, а науката за Слънчевата система - в Центъра за космически полети "Годард" близо до Балтимор.
Причините за създаването на НАСА са сложни, една от тях е Студена война между САЩ и СССР. Тя стимулира ракетната технология. НАСА обяснява, че е създадена поради "технологичния напредък в други страни", като казва, че изоставането по космическите въпроси "би поставило Америка не само в технически неблагоприятно положение, но и в икономическо и може би дори военно положение".
През 1957 г. Съветският съюз изстрелва първия космически спътник. НАСА също работи по такъв апарат и след няколко неуспешни опита първият - "Експлорър-1", достига орбита на 31 януари 1958 г.
Сред основните пилотирани космически програми на НАСА са проектът "Меркурий" за изпращане на човек в космоса. Първият астронавт Алън Шепард излита на 25 май 1961 г., шест седмици след Юрий Гагарин. Следва проектът "Джемини", в който мисиите са от двама астронавти. Те тестват технологии и процедури преди лунната програма.
Кулминация на лунната програма "Аполо" е спускането на 12 астронавти на Луната. Началото поставя "Аполо 11" - на 20 юли 1969 г. спускаемият апарат "Ийгъл" каца на Луната, а на 21 юли 1969 Нийл Армстронг стъпва на повърхността й, последван от Едуин Олдрин. Трима астронавти обаче загиват и това налага продължително разследване и технически промени.
Първата американска космическа станция е "Скайлаб", но тя е повредена при изследването през 1973 г. и това налага няколко пилотирани полета за поправянето й в открит космос. Тя приема три екипажа. Работата й приключва през 1981 г.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 11 януари: Скорпион- срещнете се с любимия човек, много страст за Стрелец