Бананите са под заплаха от изчезване. Най-популярният плод на планетата е изправен пред заболяване, което може драстично да промени целия глобален пазар на плодове, пише немският вестник Die Welt.
Сега делът на бананите в световната търговия се оценява на над 30 милиарда евро. В страните производителки отглеждането на банани осигурява работа на стотици хиляди хора.
Какъв е проблемът?
Заболяване, наречено Тропическа раса 4 (TR4), е открито за първи път в Тайван и сега се разпространява по целия свят. През 2016 г. е регистрирано в Африка и Пакистан. През 2019 г. TR4 достигна Южна Америка, основният регион за отглеждане на банани за световна търговия.
Първите насаждения вече са затворени в Колумбия и Хондурас. Средства за неутрализиране на дълготрайните спори на гъбички в почвата все още не съществуват. Т.е. не можем да се отървем от гъбичките с помощта на химикали. Това означава, че заразените области не могат да се използват в продължение на 30-40 години.
Въпреки сериозната заплаха за производството на банани, досега потребителските цени остават стабилни. Една от причините за стабилността е, че производителите в Южна и Централна Америка съдържат сравнително добре разпространението на растителни болести. В много екваториални страни от Азия, Африка и Америка бананите играят същата важна роля в диетата, както картофите или оризът.
Само около 15% от общата реколта от банани в света, изчислена на около 114 милиона тона годишно, се изнася. Тоест, ако бананите са застрашени, хората ще загубят не само вкусен плод, но и една от основните храни и препитание за хиляди хора по света.
Надеждата е в учените?
Австралийският биотехнолог Джеймс Дейл създал генетично модифицирани банани от Кавендиш, които са имунизирани срещу TR4. Понастоящем индустрията се ангажира да инвестира средства в подкрепа на следващата стъпка: да се опита да разработи устойчив сорт банани, който не е генетично модифициран.
За това се планира да се използва технологията на генетичните ножици Crispr / Cas, но разработването на такива сортове ще отнеме години. В същото време вредителят засяга сорта Кавендиш, който представлява 95% от световната продажба на банани.
Поглед в миналото:
Не за първи път бананите се сблъскват с вредни гъбички. През 60-те години на миналия век пазарът бил доминиран от бананите Gros Michel, а не от Кавендиш. Въпросният сорт е по-голям, по-сладък, по-ароматен и по-лесен за белене от Кавендиш. Те обаче били заразени от гъбата TR1, близък роднина на TR4, което довело до почти цялостното изчезване на сорта.
Още от категорията
Дневен хороскоп за 28 ноември: Стрелец- преценете обективно чувствата си, Скорпион- всичко ще си дойде на мястото