Бананите са под заплаха от изчезване. Най-популярният плод на планетата е изправен пред заболяване, което може драстично да промени целия глобален пазар на плодове, пише немският вестник Die Welt.  

Сега делът на бананите в световната търговия се оценява на над 30 милиарда евро. В страните производителки отглеждането на банани осигурява работа на стотици хиляди хора.

Какъв е проблемът?

Заболяване, наречено Тропическа раса 4 (TR4), е открито за първи път в Тайван и сега се разпространява по целия свят. През 2016 г. е регистрирано в Африка и Пакистан. През 2019 г. TR4 достигна Южна Америка, основният регион за отглеждане на банани за световна търговия.

Първите насаждения вече са затворени в Колумбия и Хондурас. Средства за неутрализиране на дълготрайните спори на гъбички в почвата все още не съществуват. Т.е. не можем да се отървем от гъбичките с помощта на химикали. Това означава, че заразените области не могат да се използват в продължение на 30-40 години.

Въпреки сериозната заплаха за производството на банани, досега потребителските цени остават стабилни. Една от причините за стабилността е, че производителите в Южна и Централна Америка съдържат сравнително добре разпространението на растителни болести. В много екваториални страни от Азия, Африка и Америка бананите играят същата важна роля в диетата, както картофите или оризът.

Само около 15% от общата реколта от банани в света, изчислена на около 114 милиона тона годишно, се изнася. Тоест, ако бананите са застрашени, хората ще загубят не само вкусен плод, но и една от основните храни и препитание за хиляди хора по света.

Надеждата е в учените?

Австралийският биотехнолог Джеймс Дейл създал генетично модифицирани банани от Кавендиш, които са имунизирани срещу TR4. Понастоящем индустрията се ангажира да инвестира средства в подкрепа на следващата стъпка: да се опита да разработи устойчив сорт банани, който не е генетично модифициран.

За това се планира да се използва технологията на генетичните ножици Crispr / Cas, но разработването на такива сортове ще отнеме години. В същото време вредителят засяга сорта Кавендиш, който представлява 95% от световната продажба на банани.

Поглед в миналото:

Не за първи път бананите се сблъскват с вредни гъбички. През 60-те години на миналия век пазарът бил доминиран от бананите Gros Michel, а не от Кавендиш. Въпросният сорт е по-голям, по-сладък, по-ароматен и по-лесен за белене от Кавендиш. Те обаче били заразени от гъбата TR1, близък роднина на TR4, което довело до почти цялостното изчезване на сорта.