Игнорирате информацията на етикета
Спрете да режете етикетите от дрехите си! Или поне не преди да сте ги прочели. Те са инструкциите за добрата грижа за дрехите ви, затова не ги игнорирайте, особено преди да хвърляте дрехите в пералнята. Винаги правете това, ако искате пералнята и дрехите ви да са в идеално състояние
Не отстранявате замърсяванията
Убедени сме, че хвърлянето в пералнята веднага ще премахне всички петна от дрехите. Но при връхните дрехи е малко по-различно. Упоритите петна там не само изчезват по-трудно, но могат и да се размажат. Първо леко почистете дрехата, а след това я хвърлете в пералнята.
Не закопчавате копчета и циповете
Закопчаването е важно поради няколко причини. Така нещата няма да се деформират, особено при връхните дрехи. Друга причина е, че когато ципът е незакопчан може да повреди барабана на пералнята и дрехата, оставяйки драскотини и дупки.
Перете заедно с други дрехи
Дори най-тънките дрехи (особено връхни) е добре се перат отделно. Първо е въпрос на хигиена - връхни дрехи с домашното бельо, покриващи го с прах и улична мръсотия, ще доведе до алергии или дразнене. Второ, мазното петно на домашната дреха може да се прехвърли на връхната дреха.
Избирате по-мощен режим
Не перете на най-мощната програма за пране с интензивно центрофугиране. 40 градуса трябва да е максималната температура за връхните дрехи, защото при по-гореща могат да изгубят формата си. Ако по дрехите ви са останали петна след прането, направете това и те ще изчезнат
Пускате само едно изплакване
При стандартният цикъл на пране има едно изплакване, но това може да не е достатъчно и ако препаратът не се измие от якето, по него ще останат петна. Затова например може да добавите две допълнителни отделни изплаквания и центрофуги.
Още от категорията
Колко часа сън ни е необходим според възрастта?