Най-големият астероид, предвиден да премине покрай нашата планета през 2021 г., ще бъде най-близко на 21 март, предоставяйки на астрономите рядка възможност да видят добре скалиста реликва, образувала се в зората на нашата Слънчева система. 

Наречен “2001 FO32”, близкоземният астероид ще направи най-близкия си заход на разстояние от около 2 милиона километра, или 51/4 пъти разстоянието от Земята до Луната. Няма заплаха от сблъсък с нашата планета, поясняват от НАСА. 

„Ние знаем много точно орбиталния път на FO32 около Слънцето през 2001 г., тъй като той е бил открит преди 20 години и оттогава е проследен. Няма шанс астероидът да се приближи до Земята на повече от 1,25 милиона мили “, каза Пол Чодас, директор на Центъра за изследване на близки земни обекти, който се управлява от лабораторията за реактивно задвижване на НАСА в Южна Калифорния.  

По време на този подход 2001 FO32 ще премине с около 124 000 км./ч. - по-бързо от скоростта, с която повечето астероиди се сблъскват със Земята. Причината за необичайно бързото приближаване на астероида е неговата силно наклонена и удължена орбита около Слънцето, орбита, която е наклонена на 39 градуса спрямо орбиталната равнина на Земята. Тази орбита отвежда астероида по-близо до Слънцето от Меркурий и два пъти по-далеч от Слънцето от Марс. 

Докато 2001 FO32 прави своето пътуване по вътрешната слънчева система, той изпълнява една орбита на всеки 810 дни (около 21/4 години). 

 И все пак това разстояние е близко в астрономически план, поради което 2001 FO32 е определен като „потенциално опасен астероид“. CNEOS изчислява високо прецизни орбити за близки до Земята обекти в подкрепа на Службата за координация на планетарната отбрана на НАСА, разчитайки на телескопи и наземен радар, за да помогне точно да се характеризират орбитите. 


Тази диаграма изобразява удължената и наклонена орбита на 2001 FO32, докато пътува около Слънцето (в бялата елипса). Поради тази орбита, когато астероидът се доближи до Земята, той ще се движи с необичайно бърза скорост от 124 000 км./ч.